První návštěva u gynekologa. Jak ji zvládnout bez ostychu a strachu?

První návštěva dámského lékaře je pro většinou mladých dívek stresovou situací. Ve školách se často nemluví o tom, co je na gynekologickém křesle čeká a někdy se jim takových informací nedostane ani od rodiny. Ve skutečnosti se jedná o jednoduchou a základní prohlídku, při které se není čeho obávat, protože více času zabere rozprava s gynekologem. Přesto se však vyplatí, přijít patřičně připravená.

Oblečení je základ

Abyste se mohla cítit přirozeně a bez ostychu, připravte si předem čisté oblečení. Základem je dvoudílný celek, protože při návštěvě v overalu, byste musela sedat na křeslo nahá. Tím znepříjemníte situaci jak sobě, tak vašemu lékaři.

Dále se vyvarujte extravagantnímu spodnímu oblečení. Oblečte si na prohlídku jednoduché spodní prádlo, které budete moci v mžiku sundat a poté zase rychle obléci.

Poslední menstruace

Ještě před tím, než dosednete na křeslo, bude lékař potřebovat pár odpovědí. Na první schůzce se ujistí, zda jste panna, či už sexuálně žijete, a poté zhodnotí zdravotní stav. Zeptá se vás také na doplňující otázky. Například jaké jsou vaše alergie a dědičné nemoci.

Po vyplnění celého profilu se zaměří na poslední menstruaci. Tento datum je potřeba si vždy připravit dopředu.

Usazení na křeslo

Některé ordinace nabízejí košili, kterou si oblečete místo vlastního oblečení. Jinde se svléknete ze spodního prádla a usadíte se na křeslo. Doktor nejprve zkontroluje stav zevnitř pomocí několika nástrojů. Tento proces lékaři označují jako minimálně bolestivý, spíše jen nepříjemný. Následně nahmatá důležitá místa pomocí ruky.

Na prohlídku sebou vždy noste peníze. Gynekologové používají jednorázová zrcátka a u některých se jejich použití platí.

Další otázky

Jakmile se znovu ustrojíte, čeká vás další změť informací. Lékař vás nejprve poučí o současném zdravotním stavu, případně uvede různá doporučení. Pokud je gynekolog důsledný nabídne vám také kontrolu poprsí. Nahmatá důležité části, aby se přesvědčil, zda nemáte nádor, který by mohl vést k závažným komplikacím.

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments