EU jde po českých řidičích. Za tenhle zlozvyk vám teď seberou řidičák. A máte po ježdění

Možná si to málokdo uvědomuje, ale čeští řidiči si užívají ze strany státu značné benevolence. Nejrůznější prohřešky se trestají velmi mírně, a to zejména ve srovnání se západem. Ovšem to by se mělo brzy změnit, jelikož se budeme muset přizpůsobit novým evropským pravidlům.

Přicházejí nová nařízení

Evropská unie si vytýčila zajímavý cíl, který nelze ignorovat a který je možné označit jako jeden z těch pozitivních. Na rozdíl od mnoha jiného, co tamní úředníci vymýšlejí. Tento cíl spočívá v tom, že už v roce 2050 by v Evropě nemělo docházet k žádným fatálním nehodám. A už v roce 2030 by jejich počet měl být snížen na polovinu oproti současnému stavu.

Jak už tomu tak ale bývá, otázkou je, jak k tomuto cíli dospějeme a zda cestou nenaděláme více škody než užitku. Každopádně je třeba se připravit na nová pravidla, která se budou velmi úzce dotýkat i České republiky a kterým se tudíž nevyhnete.

Pokud jde na příklad o rychlou jízdu v obci, měla by být trestána mnohem přísněji než dosud. Aktuálně platí nařízení, že pokud rychlost překročíte o 40 km/h, mohou vám odebrat řidičský průkaz, byť to dost často dopadne úplně jinak.

Nově by ovšem mělo stačit, že překročíte rychlost o pouhých 30 km/h a už bude zle. Zdánlivě se to nezdá být velkou změnou, jelikož je to rozdíl pouhých deset kilometrů v hodině. Reálně to ovšem bude znamenat velké nepříjemnosti pro spoustu řidičů. Na druhou stranu nelze říct, že by to bylo špatně. Právě rychlá jízda v obci vede k velmi nepříjemným nehodám.

Foto: Shutterstock

Tohle bude ještě drsné

Možná ještě více nepříjemné bude, že pokud se závažného prohřešku dopustíte v jiném členském státě Evropské unie a bude to na odebrání řidičáku, bude se postupovat jinak než dnes, kdy to obvykle končí jen zákazem řízení v dané zemi. Doma však můžete jezdit vesele dál.

Tak už tomu ale nebude. Pokud spácháte přestupek podle tamních zákonů třeba v Rakousku nebo Německu, a budou vám odebrány papíry, vše se zanese do celoevropského systému, a zákaz budete mít na území celého společenství.

Čtěte také: Důchodci za volantem končí. Budou muset odevzdat řidičský průkaz. Jezdit budou vlakem a taxíkama

To už je na pováženou. V některých zemích se totiž ve městech smí jezdit jen třicetikilometrovou rychlostí, a pokud byste v nich jeli třeba šedesátkou, znamenalo by to ztrátu řidičského oprávnění, a to i v domovské zemi.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Kyty
Kyty
1 měsíc

Dohnidous s celou EU. Mame vlastni zakony! Co treba kdyby EU narizovala USA. Co myslite jak by to dopadlo? Myslite ze by poslouchali? EU mi prijde horsi nez Hit.er. ten taky rozkazoval a prikazoval.

vavrda
vavrda
1 měsíc
Reply to  Kyty

skuste jezdit podle předpisů a slušně k druhým a nemáte jediný problém

Jiří kuchta
Jiří kuchta
1 měsíc

V obci? To je to pole za vesnicí kam si vymysleli omezení rychlosti aby auta neplasily srnky? Nebo značka za ostrou zatáčkou která má u sebe radar?