EU zatrhne lidem oblíbené potraviny. Nelíbí se jí, odkud se vozí. A je to tady

Je dobře známou věcí, že na starém kontinentu aktuálně není důležitějšího tématu než ochrana klimatu. Ačkoliv běžné lidi to zase tak netrápí, v nejvyšších patrech se dělá vše pro to, abychom omezili emise. Dokonce si kvůli tomu neváháme odstřelit třeba nejvýnosnější průmysl, rozuměj ten automobilový a děláme dříve nemyslitelné věci, jako je třeba chystaná povinná rekonstrukce rodinných domů, aby byly úspornější.

Něco už se nedoveze

Hodně se toho bude dít také na poli potravin. Už se otevřeně hovoří o tom, že bude třeba omezit konzumaci masa a obecně živočišnou produkci. To se stále dá dělat v našem omezeném rybníčku, avšak Evropa má ambice prosazovat své záměry v celosvětovém měřítku.

Jedním z trnů v oku ochránců životního prostředí je především likvidace velkých deštných pralesů v Jižní Americe, zejména pak v Brazílii. Ty se starají nejen o produkci kyslíku, ale také absorbují škodlivý oxid uhličitý. Pochopitelně přitom nelze suverénní zemi nakázat, aby s kácením přestala. EU se však chce pokusit znepříjemnit využívání takto získaných ploch natolik, že se to nevyplatí.

Chystá se proto poměrně drakonický zákon, který zakáže dovážet produkty, které neprokáží, že nepocházejí ze zemědělské činnosti v rámci odlesněných oblastí. Hodně se to dotkne například kávy, čokolády, ale i řady dalších oblíbených potravin.

Foto: Shutterstock

Zdražení a nedostatek

Celou záležitost nepůjde nějak snadno obejít, protože každá taková potravina nebo zboží jiného druhu bude muset být opatřeno podrobným certifikátem, který bude obsahovat mimo jiné satelitní snímky a GPS souřadnice.

Je jasné, že řada dovozců to nebude schopna splnit, protože jejich potraviny z odlesněných oblastí pocházejí. Může proto dojít k poměrně významnému zdražení určitých produktů, případně k jejich nedostatku. To je ale podle všeho přijatelná oběť ve jménu záchrany deštných pralesů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
9 měsíců

Iniciativní blbnutí šílených bruselských sociálně-inženýrských experimentátorů dál graduje. Nikdo se neodváží kritizovat škůdcovskou činnost Evropského parlamentu, pod jehož kuratelou probíhá v naší zemi budování bruselské diktatury.

Drtikol
Drtikol
9 měsíců

A kdo ty pralesy nechal vykácet kvůli palmovému tuku,korporáti z USA.

Josef
Josef
9 měsíců
Reply to  Drtikol

Domorode obyvatelstvo kvuli mamonu a vlastni neschopnosti 😉 Neco jako nasi tvrde pracujici spoluobcane. Rukama, samozrejme.

Vladimír
Vladimír
9 měsíců

Zato v Čechách se místo poli postaví montovny a sklady a všechno se bude dovážet a druhejm budem přikazovat …
Jděte do pr.

Drtikol
Drtikol
9 měsíců
Reply to  Vladimír

👍

Josef
Josef
9 měsíců
Reply to  Vladimír

To abys mel kde pracovat, ty poli.