Expert odhalil, kdy pračka, sušička a myčka požírají nejvíce drahé elektřiny. Snadno ušetříte tisíce korun

Existují i spotřebiče, které nejsou tak úsporné jako ty, které disponují tlačítkem úsporného režimu nebo eko-módu. Neefektivní režimy spotřebovávají více energie, a mohou stát za vyššími účty za elektřinu.

Jak ušetřit energii při sušení prádla

Automatické sušičky prádla jsou s námi od roku 1938, ale stále nejsou tak efektivní jako staré dobré sušáky na prádlo. Sušička spotřebovává nejvíce energie, když ji nastavíme na režim sušení, který není vhodný pro konkrétní tkaninu. Většina lidí nastavuje sušící režim na bavlnu. Tento program sice nabízí nejvyšší výkon, zároveň je ale nejdražší.

Jak tedy ušetřit energii při sušení prádla? Můžeme sušit na jemnější režimy, snížit spotřebu. Pokud máme sušičku s časovačem, můžeme zkrátit cyklus sušení o 10 minut. Prádlo už je stejně víceméně suché, jen potřebuje vyvětrat, a to se dá udělat i mimo sušičku. Tímto způsobem můžeme ušetřit několik korun za každý cyklus sušení, což se za rok může rovnat slušné sumě.

Efektivní používání myčky nádobí

Myčky nádobí jsou pohodlným zařízením, které umožňují ušetřit čas a úsilí při mytí nádobí. Nicméně, pro solitéry nebo dvoučlennou domácnost se pořízení myčky nevyplatí, protože spotřeba energie při mytí nádobí v dřezu je mnohem nižší než v myčce. Myčka se vyplatí až v domácnostech s větším počtem stálých obyvatel.

Jak šetřit energii při používání myčky? Nejvíce energie spotřebovává proces ohřevu vody na mytí, který zabere 80-90% spotřeby elektřiny myčkou. Snížením teploty a nastavením úspornějšího procesu ohřevu, prodloužením doby mytí, můžeme ušetřit. Myčka se stává neefektivní, když nastavíme vysokotlaké čištění a dezinfekci/sanitaci. Tyto funkce jsou zbytečné, stačí opláchnout připečené a mastné kusy ve dřezu před vložením do myčky.

Foto: Shutterstock

Jak šetřit energii při praní prádla v pračce

Pračka umožňuje prát prádlo rychle a efektivně. Avšak proces ohřevu vody je nejméně efektivní z hlediska spotřeby energie. Až 75-90 % elektřiny se spotřebovává na ohřev vody, zatímco 10-25 % na samotný kolotoč pračky.

Pračka je neúsporná, když se pere poloprázdná, je nastavena na nejvyšší teplotu nebo funguje ve špatném režimu otáček. Aby byla pračka úspornější, vyplatí se zmáčknout tlačítko eko-módu. Prát automaticky na nejvyšší teplotu je sice nejrychlejší, ale není to ekologické. Méně znečištěné oděvy se vyperou i na šetrnější program.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments