Zlatníci zuří. Unikl jejich recept na vyčištění šperků, aby byly jako nové

Když jsem byla malá, pamatuji si, že jsme pravidelně nosili šperky na přečištění do zlatnictví. Což o to, cena tak vysoká nebyla, ale člověk musel podniknout cestu, a navíc si ještě pár dní počkat. Pokud máte zájem vyčistit si šperky doma, neváhejte, je to úplně jednoduché.

Prevence především

Šperky se vyčistit dají, to ano, ale nic není lepší než prevence. Často se totiž o šperky nestaráme příliš dobře. Stříbrné šperky přirozeně černají. Tomuto procesu se říká oxidace a dochází k němu, když se stříbro potká s potem, chlórem, parfémem, atd. Proto je vhodné šperky přechovávat v pouzdrech na suchých místech. Ač je koupelna logicky místem, kde máme šperky po ruce, vlhkost naší parádě skutečně nesvědčí. Pokud můžete, sundávejte si šperky, když budete vařit, uklízet nebo sportovat.

Jedlá soda – zázračný přípravek

Jedlá soda dokáže vypulírovat snad všechno. Neutralizuje pachy, rozpouští mastnotu a často vyčistí i nevyčistitelné.  Žádné překvapení, že si dokáže poradit i se šperky. Jak na to?

Připravte si následující.

  • alobal
  • horká voda
  • jar
  • jedlá soda
  • sůl

Do skleněné misky vložte alobal, nalijte horkou vodu s kapkou jaru, přisypte lžičku jedlé sody a lžičku soli. Promíchejte a následně vložte šperky. Nechte 10 minut působit, poté vytáhněte, vyleštěte suchým hadříkem a žasněte!

Foto: Shutterstock

Kečup a zubní pasta pro nebojácné

Takové stříbro se dá například vyčistit i mnohem méně tradičními prostředky. Opravdoví fajnšmekři mohou vyzkoušet třeba kečup. Ten výborně funguje na odstranění skvrn na stříbře. Naneste pár kapek kečupu na kuchyňskou utěrku a jemně otřete stříbrný předmět. Pokud je skvrna horšího rázu, naneste kečup přímo na ni a nechte čtvrt hodinky působit. K dočištění klidně použijte starý zubní kartáček. Poté otřete hadříkem z mikrovlákna a opláchněte teplou vodou.

Další možností je využít zubní pastu. Vyberte negelovou a neabrazivní. Vymačkejte její malé množství na papírový kapesník a krouživými pohyby vetřete do šperků. Tím je vyleštíte a odstraníte případné skvrny. Pak nechte 5 minut působit. Nakonec opláchněte teplou vodou.

Foto: Shutterstock, zdroj: thehappyhousecleaning.co.uk

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments