Češi začali dávat sprchovou hlavici do igelitového pytlíku. Měl by to dělat každý

Stane se to každému z nás a v každé koupelně. Sprchová hlavice se prostě časem ucpe nánosy vodního kamene, a čím tvrdší vodu máte, tím je tento proces rychlejší.

Nejprve si začnete všímat, že jednotlivé pramínky vody mění směr a intenzitu svého proudění a tento jev je stále výraznější.  Také trysky začínají vypadat čím dál nevzhledněji a jak se vodní kámen rozrůstá po celé ploše sprchy, proud vody slábne.

Zbavit se vodního kamene je snadné

Určitě ji ale nemusíte měnit za novou, zbavit se vodního kamene není zase takový oříšek. Vyhněte se chemikáliím, které sice umí zatočit s vodním kamenem, ale mohly by vám sprchu poškodit. Nejlepším odborníkem na tyto problémy je obyčejný ocet.

Dbejte na prevenci

Možná jste zaznamenali problém brzy a vaše sprcha ještě není kamenem příliš zasažená. Nebo chcete vzniku kamene předcházet preventivně. Potom stačí, když smícháte šálek horké vody s šálkem octa a lžící pracího prostředku. Tuto směs naneste na trysky a nechte 30 minut působit. Následně vše opláchněte vodou a vyleštěte hlavici hadříkem. Stejný způsob můžete použít i na koupelnové nebo dřezové baterie, jejichž kohoutky se často také potýkají s nevzhledným vodním kamenem.

Foto: Shutterstock

Je už vaše sprcha ucpaná?

Je-li vaše sprchová hlavice už příliš napadená, ale nelze ji oddělit od těla sprchy, připravte si igelitový sáček a provázek. Hlavici vložte do plastového pytlíku naplněného octem tak, aby byly její trysky ponořené.  Pevně pytlík přivažte ke sprše, aby z ní nesklouzl a ani ocet nemohl vytéct. Takto namočenou ji nechte nejméně 30 minut, ale klidně i po celou noc.

Poté sáček sundejte, ocet vylijte, sprchu propláchněte vodou a kartáčkem na zuby odstraňte zbytky uvolněného vodního kamene. Bavlněným hadříkem už jen hlavici vyleštěte. Uvidíte, že bude jiskřit jako nová.

Máte sprchu, jejíž hlavice jde odšroubovat? Potom můžete zvolit variantu, kdy nalijete potřebné množství octa do kbelíku a hlavici do něj ponoříte. Délku procedury opět přizpůsobte intenzitě napadení vodním kamenem. Potom sprchu opět propláchněte čistou vodou, vydrhněte zubním kartáčkem, naleštěte a našroubujte zpět.

Odvápnění sprchové hlavice vám pomůže zbavit se nejen vodního kamene, ale i bakterií a plísní, které se v něm usazují. Pokud bydlíte v oblasti s tvrdou vodou, měli byste tento očistný proces preventivně vykonávat 1x měsíčně.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments