Finanční rána pro ty nejchudší Čechy. Stát si na ně připravil pěknou habaďuru, všechno jim zdraží

Je naprosto jasné, že stát musí začít šetřit a také na druhé straně vybírat více prostředků do rozpočtu, jinak to tady dopadne hodně zle. Současné schodky jsou astronomické, ale už vlastně docela standardní. Neexistuje žádný jednoduchý způsob, jak je snížit, tak moc jsme si to tady pohnojili. Teď už je jen otázkou, koho a jak moc to bude bolet.

Další zatížení

Jak se přitom ukazuje, stát nakonec půjde především po penězích nízko a středněpříjmových domácností. Boháči se zase tolik obávat nemusí, jich se chystaná opatření příliš nedotknou. Respektive dotknou se jich stejně, ale vzhledem k jejich majetku to nebude nijak citelné.

Stát se totiž rozhodl sáhnout na sazby DPH. A jak už bývá zvykem, pokud se v tomto ohledu zvýší zatížení, obvykle se to dotkne těch, kdo má nejhlouběji do kapsy. Zdraží se jim totiž běžné zboží a služby, jež tvoří velkou část jejich rozpočtu.

Aktuálně máme tři sazby DPH: 10, 15 a 21 procent. To se změní, odpadne nejnižší desetiprocentní sazba a ta dosud prostřední bude kosmeticky snížena na čtrnáct procent. To by ještě neznačilo nic moc problematického a konečný součet by neměl být tak zatěžující.

Ministerstvo financí nicméně plánuje, že řadu zboží a služeb přesune ze současné desetiprocentní sazby nikoliv do té čtrnáctiprocentní, ale rovnou do té nejvyšší, tedy jednadvacetiprocentní.

Foto: Shutterstock

Ještě vyšší inflace

Půjde například o vodné a stočné, vstupenky na sportovní a kulturní akce nebo točené pivo. Ačkoliv se stát bude snažit tvářit tak, jakoby se zase nic moc velkého nedělo, ve skutečnosti má celá tato operace přinést více peněz, a to celých 24 miliard korun, což není vůbec málo. A to jsou peníze, které lidé jednoduše zaplatí navíc.

Odborníci nad navyšováním DPH kroutí hlavou. Jde totiž o proinflační opatření a s vysokou inflací se neúspěšně potýkáme druhým rokem. Toto situaci ještě zhorší. Rozumnější by dle expertů bylo sáhnout na daň z příjmů, což by byl zásah, který by se více dotknul těch bohatších.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Arnošt
Arnošt
10 měsíců

100 MILIARD stát ukradl z našich peněz a vrazil to Ukrajincům , navíc na Ukrajinu nacpal zbraně, náboje , léky , aby to nebylo málo půjčil si s EU 40 MILIARD a opět to nacpal Ukrajincům !!!! Nadnárodní společnosti a miliardáři se nenechají pumpovat , tak stát pod vedením Fiali a pětikolky bídačí ty nejzranitelnější , kteří se nemohou bránit !!!!
Hanba vládě , která okrádá lidí

Josef
Josef
10 měsíců

Stát je velký zloděj ve všem , například i odpočtty z daní například z krve je pěkná zlodějna.
Místo aby samo ministerstvo zdravotnictví něco nabídlo, tak si připadáme jak chudáci ,co musí doslova o ňeco pořád birokraticky žádat a hlídat si vše.