Francouzi loupou brambory bez nože. Za 2 minuty mají hotový celý kýbl, jde to úplně samo

Loupání brambor je klasická kuchyňská činnost, která je často považována za nezbytnou součást přípravy. Ve většině receptů je potřeba brambory oloupat, ačkoli existují i pokrmy, kde se brambory vaří ve slupce.

Brambory na loupačku: Návrat k tradici

Přestože se to dnes může zdát neobvyklé, dříve bylo běžné podávat brambory “na loupačku”. Tyto brambory byly podávány uvařené ve slupce a loupaly se až přímo u stolu. Byly oblíbené především kvůli zachování vitamínů a minerálů, které se nacházejí ve slupce.

Vaření ve slupce: Zdravá volba

Brambory vařené ve slupce si uchovávají většinu svých vitamínů a minerálů. Ve slupce brambor se nachází vitamíny A, B1, B2, B6, a dokonce i vitamín C, stejně jako minerály jako vápník, hořčík, zinek, draslík a kyselina fenolová.

Rychlé loupání bez nože

Pokud však preferujete oloupané brambory, existuje metoda rychlého loupání. Tato metoda zahrnuje udělání zářezu na obvod brambor, vaření a následné rychlé chlazení ve studené vodě.  Pajk jde slupka dolů velmi snadno.

Použití kuchyňských nůžek

Další technika zahrnuje použití kuchyňských nůžek pro vytvoření zářezu kolem brambor před vařením. Po uvaření se brambory ponoří do ledové vody a slupka se poté snadno odstraní. Tato metoda byla testována na různých typech brambor s různými výsledky, přičemž nejlepší výsledky byly dosaženy u brambor typu russet​​.

Foto: Shutterstock

Slaná metoda pro nové brambory

Pro nové brambory, které mají měkčí slupku, je vhodná slaná metoda. Tato technika zahrnuje protřepávání brambor ve velkém množství soli, což působí na odstranění slupky. Po protřepání se brambory opláchnou ve studené vodě a jsou připraveny k dalšímu zpracování.

Tyto metody nejenže šetří čas, ale mohou také přispět k lepší zachování nutričních hodnot brambor. Ať už jde o rychlé loupání pomocí zářezu a studené vody, použití kuchyňských nůžek, nebo slanou metodu pro nové brambory, každá z těchto technik nabízí jedinečný a efektivní způsob, jak se vypořádat s tímto běžným kuchyňským úkolem.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
cochee
cochee
4 měsíců

Ono je to problematické s těmi vitamíny pod slupkou. Protože kromě nich se tam ve vyšší koncentraci než ve zbytku brambory nachází také bramborový jed, solanin – a když se vaří na loupačku, tak se ten jed nevyplaví do vody v té míře jako u oloupaných brambor, navíc jed je rezistentní k vysoké teplotě – nerozkládá se.

Jirka
Jirka
4 měsíců

A když potřebuji oloupat nevařené brambory tak co?

Bob
Bob
4 měsíců
Reply to  Jirka

Tak skrabka