Geniální hospodyňka vymyslela způsob, jak dokonale vyčistit rychlovarnou konvici od vodního kamene

Rychlovarná konvice je v současné době jedním z neocenitelných pomocníků v domácnosti. Pokud zrovna nedisponujete indukčním ohřevem, ulehčí a urychlí vám vaši práci skoro každý den. Ohřejete v ní vodu nejen na čaj, ale předvaříte si vodu i na těstoviny, nebo jiné potraviny, u kterých by jinak proces vaření v hrnci zabral příliš mnoho času. Jak ale tohoto nezbytného pomocníka účinně čistit, aby vydržel co nejdéle?

Největší úskalí

Voda z vodovodního řádu je přeci čistá, proč je tedy potřeba konvici pravidelně čistit?  Problém nespočívá ve špíně, ale ve všudypřítomném vodním kameni. Jedná se o povlak, který se usazuje na všem, čeho se voda dlouhodobě dotýká. Ještě k většímu usazování dochází při zahřívání a následnému ochlazování. V tekutině se tvoří hrudky a ohřev je méně efektivní. Časem může dojít i ke zničení spotřebiče. Proto je efektivní a pravidelné odstranění vodního kamene nezbytností.

Přírodní síla octa

Jedním z velmi účinných metod, jak se zbavit vodního kamene, je použití bílého vinného octa. Je možné použít i lihový, ale vinný je šetrnější a jeho účinek je zaručen. Nalijte do konvice jednu sklenici a do maximálního limitu vašeho spotřebiče přidejte vodu. Nechte několik hodin působit, ideálně přes noc. Poté důkladně vypláchněte čistou vodou. Po dokončení celého procesu bude konvice jen zářit.

Foto: Shutterstock

Rychlý účinek

Potřebujete-li, aby byl efekt rychlý, použijte dalšího univerzálního pomocníka do domácnosti. Do konvice nalijte jeden litr vody a přidejte 2 kávové lžičky jedlé sody. Vodu zahřejte a nechte působit 30 minut a vypláchněte čistou vodou. Na rozdíl od octa bude výsledek velmi rychlý a, pokud nemáte rádi jeho pach, tuto metodu oceníte.

Síla moře

Fandíte-li neobvyklým metodám, vyzkoušejte lasturu z ústřic. Tato metoda sice neodstraní vodní kámen, ale zabrání jeho usazení. K tomu, aby byl účinek stoprocentní, lasturu nejdřív důkladně vyčistěte. Poté ji vložte do konvice a nechte ji tam pokaždé, když vaříte vodu. Vodní kámen k ní bude přitahován a stěny konvice zůstanou čisté.

Foto: Shutterstock, zdroj: Grands-meres.com

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Laco
Laco
1 rok

A najefektívnejší spôsob chýba. Do kanvice dajte cca 1dcl vody do nej 1 čajovú lyžičku kyseliny citrónovej nechajte vodu zovrieť a kanvicu opláchnite. Bez ákéhokoľvek čistenia ju budete mať ako novú. V prípade zanedbania čistenia keď je už hrubší nános vodného kameňa, dáme 2 – 3 ližičky kyseliny citronovej a v prípade nutnosti vodu v kanvica necháte zovrieť viackrát. Čistenie umývačky, práčky, toaleliet. Osobne dávam do 7dcl 7 čajových ližiciek kyseliny citrónovej. Dám zovrieť a nalejem do napr. práčky a nechám pôsobyť. Túto procedúru opakujem týždenne, po namontovaní magnetického rozpúšťadlá vodného kameňa na potrubie sa uvádza vodný kameň oveĺa menej.… Číst vice »