Ženy starší 50 let by si měly do koupele přidávat rajčatovou šťávu. Důvod je jasný

Patříte mezi ty, které trápí nadměrné pocení? A to i v období, kdy nešplhá rtuť teploměru k číslům jako v tropech? Problém se objevuje obvykle u žen v období menopauzy, poradíme vám, jak na to.

Návaly horka a noční pocení

Nadměrné pocení a návaly horka jsou nepříjemným projevem klimakteria. Ačkoliv se jedná o běžný jev, který později odezní, dokáže potrápit nejednu ženu. Zejména v případě, kdy se pocení objevuje pravidelně po dobu více let. Některé ženy uvádějí, že se jim návaly horka objevovaly už pět let před menopauzou a až 10 let po menopauze. V takovém případě je pocení opravdu otravným společníkem.

Proč dochází k návalům horka

Samovolný pocit velkého tepla se projevuje v oblasti krku, šíje a obličeje. Následuje prudké zčervenání a vyloučení potu, někdy následováno zimnicí. Zimnice se objevuje i v noci, kdy je pocení velmi intenzivní.

K pocení dochází v důsledku snižování hladiny estrogenu, narušuje se přirozený mechanizmus pro regulaci teploty. Dochází k hormonální nerovnováze, žláza vysílá tělu informaci, že je mu příliš horko. Pocení a rozšíření cév má tělo ochladit.

Foto: Shutterstock

Jak si poradit s návaly a pocením

Jako první upravte stravování. Vyřaďte kořeněná jídla, kofein, alkohol a nikotin. Vyhýbejte se stresu. Noste prodyšné materiály, pravidelně cvičte. Vyzkoušet můžete jógu nebo meditaci.

Nadměrné pocení potlačí koupel v rajčatové šťávě. Stačí do koupele přidat 300 ml rajčatového džusu bez dužiny. V lázni setrvejte 15 minut a následně tělo opláchněte vlažnou vodou.

Během dne popíjejte šalvěj, šalvějový čaj byste měli pít třikrát denně. Pokud si budete dávat šalvěj do koupele tak jen po 3 dny a s následnou dvoutýdenní přestávkou. Podobně jako čaj ze šalvěje můžete popíjet i čaj z libečku.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments