Geniální trik, jak se zbavit plevele jednou provždy. Funguje stoprocentně a ani si neušpiníte ruce

Každý, kdo má kus své zeleně a něco si na zahrádce pěstuje, musí jednou za čas řešit, jak se zbavit plevele. Roste všude, často má dlouhé kořeny a bohužel se mu nejlépe daří v našich záhonkách. Hezky nepůsobí ani na udržovaném anglickém trávníku. Existují ale způsoby, jak se ho snadno a ekologicky zbavit! Při aplikaci přímo na záhony buďte vždy opatrní, abyste nezasáhli jiné rostliny.

Univerzální jedlá soda

Setkáváte se s ní jak v kuchyni, tak i při úklidu. Pokud už jí máte doma zásoby, využijete ji i při hubení plevele. Stačí ji pouze nasypat na místa, kde se plevel vyskytuje, a máte vyhráno.

Voda s octem

Další možností je běžně využívaný ocet. Nařeďte ho s vodou optimálně v poměru 1:3 a důkladně zalijte místa, kde se nachází plevel.

Horká voda

Přesto, že se jedná pouze o vodu, horká voda nežádoucí rostliny rozhodně zlikviduje. Pozor ale na okolní rostliny, abyste nezničili i ty, které chcete zachovat. Horká voda bere vše.

Sůl

Další variantou je sůl. Tady máte dvě možnosti. Buď můžete konkrétní rostlinu plevele seříznout u země a zasypat solí, nebo si vyrobte solný roztok. Ve 2 litrech kuchyňské vody rozpusťte 1 litr kuchyňské soli. Tento roztok pak aplikujte na veškerý plevel. Zbavíte se všech rostlin, a navíc zabráníte tomu, aby vyrostly nové.

Foto: Shutterstock

Alkohol

Další možností je použít k hubení plevele alkohol. Připravte si 3 dl vody a do nich přimíchejte 30 ml vodky. Přidejte trochu mýdla a připravenou směsí zalijte nežádoucí rostliny. Alkohol je dehydratuje a ony uschnou.

Mulč jako prevence

Mulčovací kůra je v potřebném množství poměrně drahý materiál. Přitom si ji snadno připravíte sami, a navíc se ekologicky zbavíte listí a posečené trávy ze zahrady. Listí i trávu jednoduše rozložte mezi řádky na záhonech. Přírodní odpad se dá získat i jinak, pokud máte možnost získat piliny nebo slámu, rozhodně ji využijte.

Foto: Shutterstock, zdroj: Themiddlesizedgarden, Fiskars

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Karel
Karel
1 rok

Tolik škody! Pampelišky je nejlepší sníst. Jsou zdravé od kořene až po květ. Proč asi je mají bíložravci tak rádi? A zdravé jdou i pro lidi. K masu jako salát ideál.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Karel

Tohle nevykládejte těm ekoteroristům – ti uznávají jen avokádo, chia semínka a další humusy ze zahraničí – že mají fajn věci doma přede dveřmi ani neví – není to dost IN 😀
Já s vámi souhlasím – už mám na zahradě řadu pampelišek pod květináčem – pěkně to světlá, bude super salát a na kořen dojde na podzim.

Iris
Iris
1 rok

No ty kráso! To jsou rady – horká voda a sůl – proboha, víte vůbec, co to způsobí v půdě? To jde použít tak na dlažbu – s výhradou soli, která se spláchne do okolní půdy – natožpak s ní pravidelně likvidovat plevel – a jak tu sůl potom z té půdy dostanete? Víte, co to je zasolená půda? Zasolit půdu je snadné – odsolit těžké, vy samozvaní zahradníci 😛

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Iris

No jasný, podle autora stačí litr soli 🤭