Droždí nepatří jen do kuchyně. Přinese vám i obrovskou úrodu rajčat a okurek

Sníte o obrovské úrodě rajčat a jiné zeleniny, ale bojíte se, že stejně, jako v předcházejících letech, k realizaci tohoto snu nedojde? Důležitá je především dostatečná péče a ochrana před nežádoucími vlivy prostředí. Zázrak pro vás může znamenat doma připravené hnojivo.

Proč droždí?

Droždí může být pro zahradu velkým zázrakem. Díky obsahu mikroskopických živých organismů, které jsou v podstatě miniaturní houby, rostlinu vyživí  i ochrání. Obsahuje také množství vitamínu B, D, železa, enzymů, mědi, esenciálních mastných kyselin. Kromě výživy funguje také jako prevence výskytu škůdců, především hub, které způsobují ničivé plísně.

Na co si dát pozor

Aktivované kvasnice dokážou stimulovat kořenový růst. I tak je ale třeba zajistit, aby mělo droždí dostatečný prostor pro stimulaci. Před tím, než půdu začnete hnojit, ujistěte se, že má dostatek draslíku a vápníků, který může odčerpávat. Dokud se půda nezahřeje na minimálně 12 až 15 °C, zůstává droždí pasivní a jeho hnojivý efekt nefunguje. Přímé hnojení ke kořenům používejte maximálně dvakrát za sezónu. Pokud budete používat speciální směs určenou jako prevenci proti plísním, doporučujeme postřik jedenkrát týdně.

Foto: Shutterstock

Náchylnost rajčat a okurek

Rajčat a okurky patří mezi jedny z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších v našem podnebním pásmu. Jakmile jim vytvoříte vhodné prostředí, můžete v průběhu letních měsíců sklízet šťavnaté plody. Bývají ale velmi často postižené plísní. Tu poznáte podle žlutých a hnědých skvrn a deformace listů, které rostliny postupně udusí, protože již nejsou schopny fotosyntézy.

Vytvořte si postřik

Chcete-li ochránit rostlinky a zároveň dodat rajčatům a okurkám dostatek živin připravte si domácí postřik z mléka, vody a droždí. Miniaturní houby, které tvoří droždí, začnou soupeřit s těmi, které rostliny skutečně ohrožují. 100 g čerstvého droždí smíchejte s půl litrem plnotučného mléka a 10 litry vody. Směs můžete přiživit také čajovou lžičkou cukru. Tekutinu nalijte do lahvičky s rozprašovačem a každý týden nastříkejte přímo na listy.

Foto: Shutterstock, zdroj: iBuilder

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

A zase se opakujete…kdy už napíšete taky něco nového.