Jak hlíva ústřičná prospívá našemu zdraví a jak ji připravit?

Na první pohled nevzhledná houba, na druhý však chutná a zdravější varianta běžných jídel. Taková je hlíva ústřičná, kterou můžete objevit v lese na stromech i padlých kmenech, koupit v supermarketu, i v lékárnách ve formě tablet. Posiluje naši imunitu, oddaluje stárnutí, snižuje tlak a zvyšuje tvorbu červených krvinek. Hlíva ústřičná však dokáže mnohem víc!

Čím hlíva ústřičná prospívá našemu zdraví

Jedná se o velmi nenáročnou houbu, která dokáže vyrůst v lese i ve sklepě. Hlíva je nejen chutnou surovinou, ze které můžete vařit, zavařovat, nebo si ji nasušit do zimní polévky. Oblíbená je především díky množství léčivých látek, kterými velmi příznivě působí na náš organismus.

Konzumací hlívy ústřičné si můžete výrazně snížit cholesterol, krevní tlak i cukr v krvi. Je to především díky obsahu polysacharidického beta-glukanu, který hladinu cholesterolu v krvi ovlivňuje nejvíce. Vedle toho působí příznivě na tvorbu červených krvinek mimo kostní dřeň a zvyšuje odolnost proti infekcím. Působí proti zánětlivým onemocněním, nebo plísňovým, virovým a bakteriálním chorobám. Uleví vám od hemoroidů, ekzémů a mnoha dalších neduhů.

Zkrátka hlíva ústřičná je nabitá vitamíny (B1, B2, B3, B5, B6, B7 a B9, C a D), minerály, stopovými prvky a dalšími látkami, které prospívají našemu zdraví.

Kde hlívu koupit

Hlívu ústřičnou můžete především objevit v lese, kde vyrůstá z kmenů listnatých stromů, nebo na pařezech. Pokud však nemáte čas ani možnost běhat po lese, můžete ji zakoupit i v supermarketu, nebo v obchodu se zeleninou.

Pokud se vám nechce vůbec tuto surovinu zpracovávat a řešit, co z ní uvařit, ale její blahodárné účinky byste rádi vyzkoušeli na „vlastní kůži“, kupte si ji v tabletách. Dají se sehnat ve variantě pro dospělé i dětské uživatele, a často se vyrábí v kombinaci s rakytníkem.

Hlíva ústřičná se dá pěstovat i doma

Hlívu ústřičnou můžete díky její nenáročnosti pěstovat i doma. Stačí si zakoupit substrát v plastovém pytli, který umístíte na teplé, temnější místo a budete ho pravidelně zavlažovat. Brzy vám tento zdánlivě obyčejný pytel začne růst doslova před očima.

Jak hlívu připravit, aby chutnala i pomáhala

Hlívu můžete nasušit na pozdější použití, povařit a zamrazit, ale i zavařit v kyselém nálevu. Tato zdravá houba se dá použít do skvělé bramboračky, houbové omáčky, falešné dršťkové polévky i do pikantního guláše.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments