Hospodyňka ze západu prozradila nový trik na čištění plechů. Vypadají, jako kdyby se na nich nikdy nevařilo

Znáte to. Chcete upéct něco dobrého, ale pokud to nebudete připravovat na pečícím papíru, už vám běží hlavou drhnutí plechu. Nikoho to nebaví, plech je velký, do dřezu se sotva vejde. Ale upéct dobrotu pro celou rodinu vám za to stojí. Nemusí to ale být tak náročné, jak si představujete.

Jak elegantně vyčistit plech?

Pusťte se do toho třeba hned, nebo se můžete inspirovat, aby vás nezaskočily zašpiněné plechy od vánočního cukroví. Nejdříve si připravte plech nebo plechy, které potřebujete vyčistit. Nalijte na ně tekuté mýdlo a rozetřete po celém povrchu. Na mýdlo nasypte silnou vrstvu jedlé sody.

Smíchejte tyto dvě suroviny na plechu dohromady, a nechte plech přes noc být. Směs bude do rána působit, a ráno půjde drhnutí úplně samo. Ráno na plechy přilejete trochu vody, a vše snadno setřete buď houbičkou, nebo opatrně drátěnkou. Následně plechy pouze opláchnete pod teplou tekoucí vodou.

Jedlá soda a peroxid vodíku

Je ještě jedna metoda, a ta funguje i na mimořádně znečištěné plechy. Opět v ní figuruje jedlá soda. Na plech naneste větší vrstvu jedlé sody, a rozprašovačem na ni nastříkejte peroxid vodíku. Nechte 2–3 hodiny působit, pak plech vydrhněte a opláchněte pod teplou vodou. Metodu můžete použít opakovaně, dokud se nánosů nezbavíte.

Foto: Shutterstock

Vyzkoušejte cukr nebo sůl

Zní to sice zvláštně, ale za pokus nic nedáte. Plech nechte klasicky odmočit, a pak zkuste vydrhnout připáleniny kostkou cukru. Je potřeba trochu trpělivosti, ale připálenina pustí. Pak plech umyjte prostředkem na nádobí a opláchněte. Podobnou věc můžete vyzkoušet i se solí. Několik lžic kuchyňské soli nasypte na připálená místa a vydrhněte.

Cola

Účinnou variantou může být i cola, kterou stačí nalít na jakýkoliv připálený povrch, nechat působit a seškrábnout zbytky vařečkou. Pak plech umyjete a máte hotovo.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Xavier
Xavier
1 rok

Muž z východu ruska čistí plechy flexou. Obyvatelé západu neví co je dobré.