Hrůza v Chorvatsku. Pobřeží je pokryto výkaly. Turisté prchají pryč

Sezóna v Chorvatsku už se rozjela naplno. A nutno říct, že skutečně ve velkém. Jakoby do této země vyrazila doslova půlka celé Evropy. Ve všech letoviscích je dokonale našlapáno, skutečně hlava na hlavě. S tím člověk ale musí v letních měsících v této destinaci počítat, jakkoliv to může být v některých případech nepříjemné a vyžaduje to značnou míru trpělivosti a ohleduplnosti.

Stav je kritický

Co už ovšem přijatelné není, to je znečištěné moře. Je to přitom právě koupání v moři, za čím lidé do Chorvatska jezdí. Ostatně, tato země byla proslulá kvalitou vodu, což jí odlišovalo třeba od nedaleké Itálie, kde jsou některá místa už dosti špinavá.

Zdá se však, že tento nešvar dostihl už i Chorvatsko. Čeští turisté se nám ozývají, že na někde už je to opravdu velmi špatné. “Byli jsme ubytovaní přímo v Makarské. Do moře jsme ale nemohli, protože bylo doslova plné výkalů a velmi zapáchalo. Do něčeho takového přeci děti nepustíme. Ubytování jsme tu museli zrušit a přesunuli se na ostrov Brač, kde to je lepší,” uvedla pro AAzdravi.cz paní Milena, která s manželem vzala k moři svá vnoučata.

Podobné zážitky z oblíbené Makarské riviéry popisují i další Češi. Velmi postižená jsou oblíbená místa jako Podgora, Tučepi nebo Baška Voda.

Foto: Shutterstock

Na vině jsou hlavně neukáznění lidé na lodích

Letos jsme opravdu znechucení. První den, kdy jsme se vyrazili koupat, jsme ve vodě viděli nevábnou bílou pěnu, ze které vykukoval znečištěný toaletní papír, vložky a další odpad, který obklopovala páchnoucí mastná vrstva,” uvedl pro změnu pan Miroslav, který se s rodinou ubytoval v Podgoře. Svůj původně dvoutýdenní pobyt v polovině ukončili a zbytek dovolené tráví ve Slovinsku. Celkem se koupali dvakrát, když vyrazili na vzdálenější pláže.

Místní nejsou z tohoto stavu nadšení. Podle nich to způsobují lodě, které svůj odpad vypouštějí bezostyšně do moře. To je zakázáno, ale prakticky se nedá prokázat, kdo konkrétně to dělá.

Podobný problém se čas od času objevoval i v minulých letech, ovšem letos je to extrémní. Přispívá i obrovské množství lidí na plážích a také počet lodí, které se pohybují v blízkosti pobřeží, je opravdu vysoký. Místní navíc říkají, že si lodě tento rok půjčují ve velkém nováčci, kteří nemají žádnou úctu k pravidlům a je jim jedno, jaké škody napáchají.

Celá situace je o to horší, že sezóna vlastně teprve začala. Zkušenosti z minulých let přitom říkají, že tento problém se až do konce srpna prohlubuje.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
18 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslavb
Jaroslavb
2 let

Jezdím do Chorvatska na plachetnici a nesouhlasím s názorem, že za situaci s fekáliemi mohou jachtaři. Většina lodí je z charteru, čili z chorvatské půjčovny. Jakou loď mi půjčí, s takovou jedu. Že nemá chemické WC, ale odpad do moře, za to nemohu já, ale provozovatel lodí. Týden na lodi bez použití záchodu nikdo nevydrží. Ale HR hotely a penziony u moře často vypouštějí odpad do moře, což je podle mne pravý důvod znečištění jinak krásného jaderského moře

Kristýna
Kristýna
2 let

Pro Bohuslava
Tak si ty zásoby přivez sebou sám. Oni zásobují ten hotel i pro tebe.

Jaro Bor
Jaro Bor
2 let

To se již objevovalo občas mezi Živogoští a Drvenikem před 12 lety. Živogošť Blato, kempy Dole, Boban atd. nikde žadné čističky. V kempech umývárky přímo u moře. Jímky při tak velkém prázdninovém provozu musely být za pár dní plné. A samozřejmě, že řikali je to z lodí. Nikdy jsem tomu nevěřil. Proto tam již nejezdim.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jaro Bor

Na Makarské riviéře jsme byli naposledy před 15 lety a toto jsme tam zažili taky – v poslední době jezdíme na ostrovy a tam ten problém není.
Pobřeží je už příliš civilizované a k tomu bohužel patří i ten binec.