Poláci to přehnali. To, co k nám vozili za kuřata, už je moc. Dejte si pozor, co kupujete

Sousední Polsko aktuálně řeší skandál obřích rozměrů, který se velmi pravděpodobně dotýká také České republiky, přesněji řečeno místních spotřebitelů.

Kuřata se k nám vozí ve velkém

Ukázalo se, že v důsledku podvodů jedné firmy docházelo k velmi škodlivému krmení kuřat. Ta totiž chovatelům prodávala krmné směsi, které obsahovaly technické oleje a maziva, což je naprosto nepřípustné. Kromě toho, že je to velmi škodlivé pro samotná kuřata, může to mít dopad i na zdraví lidí, kteří takové maso konzumují.

A těch mohlo být na českém trhu poměrně značné množství. Vzhledem k rozměrům případu v Polsku je totiž pravděpodobné, že se kontaminované maso dostalo i k nám. Česko je totiž z hlediska dovozu kuřat na Polsku velmi závislé. Přibližně padesát procent prodaných kuřat na tuzemském trhu pochází ze sousední země. Potravinářská komora proto už vyzvala k přísnějším kontrolám masa z Polska.

Čeští potravináři navíc poukázali na skutečnost, že potraviny z Polska mají často nedostatečnou kvalitu a mohou být závadné. Upozornili, že už v loňském roce polský nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil alarmující zprávu o tom, k jak četným incidentům v tamním potravinářství dochází. Potravináři také připomněli deset let starý případ, kdy se v sousední zemi k výrobě potravin používala technická sůl.

Foto: Shutterstock

Trvalo to dva roky

Na poslední kauzu se bohužel přišlo až s velkým zpožděním, v důsledku kterého mohly být napáchány značné škody. Zjistilo se, že problematické tuky a oleje do krmiva pro drůbež byly do Polska dováženy už od ledna roku 2020.

Téměř dva roky tak v Polsku byla kuřata krmena tímto způsobem. Ve zmíněných tucích přitom byly zaznamenány i velmi škodlivé dioxiny. Raději nebylo zveřejněno, v jakých úrovních.

Jde však o další důkaz toho, že levné potraviny nakonec mají svou cenu, která se nám vůbec nemusí líbit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments