Hubnete ostošest, ale srdce trpí. Temná stránka jedné z nejoblíbenějších diet

Dietní plán, kdy má hlavní slovo příjem velkého množství bílkovin, zaznamenal v posledních letech rostoucí oblibu. Odborníci z Nature.com ale varují před riziky, které tento způsob stravování představuje pro srdce a cévy.

Princip bílkovinové diety

Bílkovinová dieta je známá pod mnoha jmény. Známe low carb high fat dietu, Atkinsonovu dietu, sugar free dietu, keto, ketózovou dietu. Všechny mají jednoho společného jmenovatele. Snížit množství sacharidů na minimum a nahradit je příjmem tuků a bílkovin. V jídelníčku zůstane prakticky jen maso a zelenina, doplňují je mléčné výrobky. Bílkovinová dieta je oblíbená zejména proto, že slibuje rychlé hubnutí. Výsledky vidíte v krátkém čase.

Vysoký obsah bílkovin a onemocnění srdce

Vědecké týmy po celém světě varují před tímto způsobem stravování. Testování v laboratořích i výsledky kontrolních vyšetření u lidí, kteří se tímto způsobem stravují, naznačují, že vysoký obsah bílkovin ve stravě způsobuje kardiovaskulární potíže.

Výsledky studie poukazují na to, že se u pokusných myší, které byly krmeny stravou s vysokým obsahem bílkovin a tuků, velmi rychle vyvinula ateroskleróza. Jedná se o onemocnění tepen, zjednodušeně lze tvrdit, že jsou tepny zanášeny tukem a škodlivými látkami na stěnách natolik, že se omezí průtok krve. Tím klesá okysličování organizmu, jsou ohroženy vnitřní orgány a srdce je vystaveno zvýšenému riziku infarktu.

Foto: Shutterstock

Bílkoviny ohrožují imunitu

Studie dále zjistila souvislost mezi vysokým příjmem bílkovin a snížené funkci imunitního systému. Během procesu zpracování bílkoviny v těle probíhá rozklad na aminokyseliny. Jejich nadbytek aktivuje protein mTOR. Ten je součástí buněk přirozené imunity, které se nazývají makrofágy. Jsou tvořeny v kostní dřeni a vyplavovány do krevního oběhu. Protein mTOR tyto buňky programuje k růstu namísto toho, aby čistily nahromaděný povlak v tepnách. Abnormální růst buněk znamená jejich rychlý zánik. To znovu představuje ohrožení pro srdce způsobené ucpáváním tepen.

Foto: Shutterstock, Zdroj: nature.com

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
2 let

A co Omega, ta by nebyla 😀