Takto se cítí člověk, který se nakazí mutací delta. Odlišné příznaky od klasického covidu

Varianta viru SARS-CoV-2 s názvem delta, vědecky známá jako B.1.617.2, se objevila v Indii a šíří se napříč světem. Podle Světové zdravotnické organizace – WHO je hlášena v 80 zemích, jak je uvedeno na medicalnewstoday.com. Podívejme se, jak a čím se odlišuje od ostatních mutací.

Hlavně ve Velké Británii a USA se šíří díky deltě obavy z další vlny COVID-19. Dr. Anthony S. Fauci, ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční choroby, před ní varoval. Tvrdí, že se šíří více mezi neočkovanými lidmi. Na základě údajů z Velké Británie je varianta delta asi o 60 % přenosnější než varianta alfa. Prof. Wendy Barclay, profesorka virologie a vedoucí oddělení infekčních nemocí na Imperial College v Londýně ve Velké Británii dodává, že je nakažlivější kvůli některým mutacím proteinu spike, umožňujícím viru proniknout a infikovat zdravé buňky.

Jak se liší příznaky infekce

Údaje shromážděné britskými vědci naznačují, že primární příznaky infekce delta jsou odlišné od předchozích variant. Údaje ze studie ZOE Covid Symptom Study, jejíž vědeckou analýzu uskutečňují odborníci z King ‘s College London naznačují, že hlavními příznaky infekce variantou delta jsou bolesti hlavy, bolest hrdla a rýma. Britská Národní zdravotní služba – NHS uvádí jako hlavní příznaky koronaviru horečku, nepřetržitý kašel a ztrátu čichu nebo chuti. Prof. Tim Spector, spoluzakladatel ZOE, varuje, že infekce SARS-CoV-2 působí odlišně, spíše jako silná rýma a připomíná silné nachlazení. Proto by si lidé měli raději udělat test.

Očekávaná rizika

Skupina vědců vyzvala k opětovnému zavedení přísnějších bezpečnostních opatření do škol ve Velké Británii s cílem omezit šíření varianty delta. Vzhledem k údajům o zvýšené nákaze deltou to podle nich může zvýšit riziko další vlny COVID-19. Modelové projekce z Imperial College v Londýně naznačují, že varianta delta může zvýšit riziko hospitalizace s COVID-19 a ve Velkou Británii nastane riziko vzniku třetí vlny. Britská vláda proto oddálila konec pandemických omezení v zemi o 4 týdny. Dr. Gottlieb poznamenal, že očkovací látky se zdají být účinné i pro variantu delta.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments