Hubnutí bez cvičení? Lze to, tento antioxidant se postará o úbytek tuku a hmotnosti

Kdo chce zhubnout, musí cvičit nebo se alespoň hýbat. Tak zní osvědčené pravidlo, které navíc působí velmi logicky. Ostatně, jde jen o jinou variantu rčení “bez práce nejsou koláče”. Teď to ale vypadá, že by přeci jen nějaké ty koláče bez práce být mohly. Podle všeho existuje antioxidant, který dokáže pomoci s hubnutím bez velké námahy.

Studie Oregonské univerzy ukázala, že sloučenina podaná jako doplněk stravy za účelem hubnutí v rámci klinického experimentu dokázala zajistit, že tito jedinci skutečně shodili nějaké ty kilogramy.

Výzkum publikovaný v časopise Journal of Nutrition analyzoval účinky denní dávky 600 miligramů kyseliny lipoové. Jedna skupina dostávala doplněk stravy, který obsahoval tento antixodiant, zatímco druhá pouhé placebo.

Údaje jasně prokázaly úbytek tělesné hmotnosti a tělesného tuku u lidí, kteří užívali doplňky obsahující kyselinu lipoovou,” uvedl jeden ze spoluautorů studie, Balz Frei. “Bylo to patrné zejména u žen a těch s nejvyšší hmotností.

Kyselinu lipoovou produkuje organismus, ale můžete ji konzumovat i jako doplněk stravy. / Foto: Shutterstock

Kyselinu lipoovou produkují rostliny i živočichové. Obvykle je v mitochondriích buněk připojená k bílkovinám, které se podílejí na energii a metabolismu aminokyselin. Specializovaná mastná kyselina se středním řetezcem je jedinečná v tom, že má na jednom konci řetězce dva atomy síry, což jí umožňuje přenos elektronů z jiných zdrojů.

Tělo obvykle produkuje dostatek vlastní kyseliny lipoové, ale pokud se přidá ve formě doplňku stravy, vykazuje další efekty. Jde především o stimulaci metabolismu glukózy, antioxidační obranu a protizánětlivé reakce.

Kromě snazšího hubnutí má kyselina lipoová i další výhody. Velmi se osvědčila při léčbě různých zánětů v těle a snižuje také oxidační stres. Stejně tak může pomoci zabezpečit zdravé stárnutí a zmírnění srdečně-cévních chorob.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments