Lidé se proti covidu-19 brání marným způsobem, upozorňuje lékař. Vysvětlil, co na koronavirus platí ze všeho nejvíce

Asi každý si ještě vzpomene na předraženou či rovnou vyprodanou dezinfekci v počátcích pandemie. Jenže s tím, jak odborníci zjistili více o způsobech šíření viru, už si úzkostlivým omýváním povrchů dezinfekčními prostředky nejsou zdaleka tak jistí.

Virus se rychle rozpadá

Časté dezinfikování povrchů za účelem zastavení šíření koronaviru nemusí být tak efektivní, jak se zpočátku tvrdilo. Uvedl to renomovaný mikrobiolog Emanuel Goldman z Rutgersovy univerzity. Podle něj se infekční materiál na površích rozpadá velmi rychle. “V nemocnicích byly testovány povrchy v blízkosti pacientů s covid-19 a nebylo možné identifikovat žádný infekční virus,” říká Emanuel Goldman.

Podle Kevina Fennelyho, který je zástupcem ředitele pro plicní a kritickou péči v Národním institutu zdraví v Marylandu zase říká, že při čištění povrchů většina lidí ignoruje kroky, kterými by šíření viru skutečně zabránili.

Kromě nošení roušek je důležité především větrání. Na površích se virus dlouho neudrží. / Foto: Shutterstock

Klíčem je správné větrání

Fennely se řečnicky ptá, proč odborníci dosud ve velké míře nevysvětlují veřejnosti, jakým způsobem správně větrat místnosti. Také on zpochybňuje extrémně časté dezinfikování povrchů. Domnívá se, že právě kvalitní větrání je způsobem, jak zabránit šíření koronaviru. Za úvahu podle něj stojí také používání ultrafiaolových lampy, které jsou schopny zabíjet virové částice ve vzduchu.

To pochopitelně neznamená, že byste měli přestat používat dezinfekci na ruce, případně jednou za čas dezinfekční prostředek použít i v domácnosti. Lékaři se tím snaží pouze upozornit na skutečnost, že dezinfekce není samospásným řešením a že nákaza z hladkých povrchů nehrozí v takové míře, jak se dosud tvrdilo. Naopak je důležité větrat, aby se z místností dostaly virové částice držící se ve vzduchu.

V době koronavirové by se uzavřené prostory měly obecně větrat častěji, než je obvyklé, obzvlášť předtím a poté, co přijde například návštěva. Venku je pochopitelně zima, a tak to nemusí být příliš komfortní. Doporučuje se však pravidelně otevírat okno, přibližně na deset minut.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments