Ledviny nemusí bolet, ani když melou z posledního. Problém rozpoznáte podle jiných signálů

Ledviny nebolí, ani pokud jsou vážně poškozené. Proto je důležité dbát na jejich zdraví preventivně a umět rozpoznat, kdy jsou vaše ledviny v ohrožení. Ledviny se podílejí na vylučování tekutin a toxinů z těla. Pomáhají udržovat rovnováhu v těle, krevní tlak i krvetvorbu.

Vysoký krevní tlak

Nemocné ledviny mohou způsobit vysoký krevní tlak, který je poškozuje. Optimální krevní tlak je 120 až 130 na 70 ž 85 mm Hg. Pokud nějaká hodnota jednorázově vyskočí, může za to třeba přechodný stres. Hypertenzi je však řešit včas a pravidelně kontrolovat své ledviny.

Slabost, únava, křeče a otoky

Když ledviny ztrácejí schopnost správně vylučovat toxiny, v těle se hromadí odpadní látky. Typickými příznaky jsou únava a celková slabost, nechutenství, otoky a svalové křeče. Pokud potíže přetrvávají déle a úprava životního stylu nepomáhá, zajděte k lékaři. Pro rozbor krve a moči, ultrazvuk či rentgen.

Opakované záněty

Slabá imunita se projevuje zánětem močového měchýře a mohou trpět i ledviny. Dolní močové cesty se projeví řezavou bolestí při močení, zánět horních močových cest, tedy ledvin, probíhá bez příznaků. Nutné je posilování celkové obranyschopnosti. Zkuste extrakty ze zlatobýlu a brusinek, ale i proskurník, kořen pampelišky, kurkumu, zázvor nebo medvědici.

Foto: Shutterstock

Potíže s močením

K zánětu měchýře patří řezavá bolest při močení a krev v moči. Časté nutkání močit, stopy bílkovin, krve či hnisu v moči poukazují i na zánět ledvin. Krev v moči souvisí i s rakovinou, cystou na ledvinách a ledvinovými kameny. Zásadní snížení produkce moči i přes dostatek tekutin ukazuje na akutní selhání ledvin. Časté nutkání upozorňuje i na nykturii, globální polyurii a cukrovku. Objevit se může i přerušované močení, zákal, pěnění, změna hustoty, barvy či odéru moči. Stav konzultujte s lékařem.

Varování těla

Nefunkční ledviny neodvádějí toxiny z těla, neregulují minerály a to se může projevit na kůži. Když se v těle hromadí fosfor, je šupinatá, suchá a svědivá a zhorší se akné. Stoupající hladina močoviny se projevuje zapáchajícím dechem a pachutí v ústech a ranními nevolnostmi s pocity na zvracení. Při akutním selhání tělo neprodukuje moč, kůže je bledá, otéká obličej, oční víčka a bérce.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.