Temná strana ovoce. V jaké situaci si ho nesmíte dát?

Ovoce je zdravé, chutné, dodá nám energii a nespočet důležitých vitamínů a minerálních látek. Ovšem, stále dokola se opakuje – a jistě právem – všeho s mírou. Ani se zdravým ovocem byste to přehánět neměli. I ovoce může stát za rozvojem obezity. Jak je to vlastně možné, když každý nutriční specialista doporučuje jíst ovoce a zeleninu několikrát denně? Ba ne, ovoce se doporučuje jíst ráno či dopoledne, následně je dobré pojídat zeleninu.  

Zjistili jste, že máte po ovoci hlad?

Pokud tomu tak je, vaše tvrzení je správné. Na pozoru by se měli mít především ti, kteří chtějí hubnout. Mnoho lidí ve snaze zahnat hlad něčím zdravým, tedy ovocem, sáhnou například po banánu, smoothie z ovoce, připraví si salát a tak dále. Zde ale nastává velký zádrhel. Bylo zjištěno, že po konzumaci ovoce a samozřejmě ovocného cukru zvaného fruktóza, má člověk velmi brzy hlad. A jak to tedy dopadne? Rychle se jdeme najíst, než nás přepadnou nepříjemné pocity vycházející z žaludku. Jenže v takové situaci se bohužel stává, že člověk sní víc, než by normálně snědl. 

Bylo dokázáno, že po fruktóze necítíme hlad, protože hormony, které ovládají sytost – leptin a inzulin, se bohužel nezačnou uvolňovat. My se v takovém případě necítíme sytí a naopak hormon ovlivňující hlad začíná růst.    

Foto: Shutterstock

Všeho s mírou platí i zde

Ovoce obsahuje spoustu minerálů a vitamínů, na to bychom jistě neměli zapomínat. Ať je to s ovocem jakkoliv, mělo by být zařazeno do jídelníčku každý den. A to nejlépe ráno ke snídani nebo jako dopolední svačinka. Pokud budete chtít zahnat hlad v pozdějších hodinách, dejte si raději zeleninu a kousek sýru či bílý jogurt s bifidokulturou.  

Dokáže nastartovat metabolismus

Ovoce se jeví jako ideální pro konzumování ke snídani. Pokud nemáte citlivý žaludek, tak nejlépe nalačno. Ovšem ale po několika minutách byste si měli dopřát další jídlo, nejlépe však bílkoviny a sacharidy, abyste měli veškeré důležité živiny pro dobrý start na začátku dne. Samotné ovoce jistě nezasytí, ale naopak dokáže nastartovat organismus. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Medicalnewstoday

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Domca
Domca
2 let

Já jsem tedy ještě na ovoci žádnou temnou stranu neshledala. Leda, když bylo zhnilé. 😀 Ovoce jim ráno, odpoledne, večer a váhu mám ideální. V ovoci problém není…:-))

Iris
Iris
2 let

Tohle je snad zlý sen – tohle nesmíme ráno, tohle nesmíme večer, maso je toxické, mléko je toxické, už i džusy způsobují rakovinu, káva jednou ano, podruhé ne a spousta dalšího strašení – a víte, drahé autorky těchto perel, že nejhorší smrt je z vyděšení?

Josef
Josef
2 let
Reply to  Iris

Souhlas