Iceland v Česku končí. Mražená bída tu neuspěla

V České republice s největší pravděpodobností končí britský řetězec specializující se na prodej mražených polotovarů Iceland. Postupně zavírá své prodejny, v těch ještě fungujících nedoplňuje zboží a zároveň odpojil svůj e-shop, kde si už nic neobjednáte. Neslavně tak končí projekt, který měl ještě nedávno velké plány na expanzi.

Hroutící se prodejní síť

Iceland postupně dokázal otevřít deset prodejen, avšak v minulých týdnech už polovinu z nich uzavřel. Zákazníci už nenakoupí ve Šterboholích, na Chodově nebo na Lukách. Nefunguje ani pobočka v Hostivici u Prahy nebo v Pardubicích. V prodejně na pražském Ládví potom regály už zejí prázdnotou, protože řetězec sem nedoplňuje zboží.

Kdo by chtěl produkty nakoupit online přes donedávna fungující eshop, má smůlu, protože se zde dozví, že jeho provoz byl ukončen, a to bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení. Na webu není ani upozornění, že velká část prodejen už nefunguje. Lidé, kteří v nich měli ve zvyku nakupovat, tak mohou vážit i poměrně dlouhou cestu zbytečně.

Iceland zatím vydává nejednoznačná sdělení o tom, co se vlastně děje. “V Icelandu dochází k určité restrukturalizaci a musí proběhnout nějaké změny. Ten systém a způsob, jakým to fungovalo doteď, nebyly úplně efektivní a něco se s tím muselo provést,” řekl pro server idnes.cz marketingový manažer Petr Langmaier. Nekomentoval však, zda společnost skutečně opouští český trh.

Ale vzhledem k tomu, že firma situaci vůči zákazníkům prakticky nijak nekomunikuje a prodavačky je odkazují na nefungující eshop, vypadá to na divoký odchod z České republiky a hlasité bouchnutí dveřmi.

Foto: Shutterstock

Problematický sortiment

Je otázkou, co za koncem velkolepých plánů Icelandu stalo. Moderní je svádět vše na brexit, který do určité míry narušil dodavatelské řetězce, avšak jiné společnosti se s tím vyrovnat zvládly, jako například Marks and Spencer, který kromě módy rovněž ve velkém prodává potraviny.

Možná pravděpodobnějším viníkem bude nepříliš kvalitní sortiment, který Iceland už z podstaty věci nabízí. Je zaměřen na mražené produkty nevalné kvality, které dobře vypadají především na obrázku v letáku, ale nijak zvlášť dobře nechutnají.

Nutno také dodat, že přesně před tímto typem produktů na tomto webu neustále varujeme. Jde o ultra zpracované potraviny, které s sebou nesou řadu zdravotních rizik, pokud jsou konzumovány dlouhodobě. Studie poukazují na souvislost s rozvojem civilizačních chorob, jako je cukrovka, obezita, demence či rakovina. A Iceland je právě na prodeji těchto produktů založen.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments