Vypěstujte si citrony doma na parapetu. Rostou jako z vody

V našich podnebních podmínkách ještě donedávna nebylo zvykem pěstovat citrony, ale i tenhle trend se pomalu proměňuje. Během slunečných teplých letních měsíců je možné vytáhnout citronovník na balkon nebo zahradu a v zimě se mu může při správné péči i u vás doma.

Vypěstujte si vlastní citrony

Citrony ze supermarketu mají obvykle tu nevýhodu, že bývají chemicky ošetřené, a tak z nich potom do našich pokrmů nemůžeme nastrouhat kůru. Navíc takové kilo citronů není zrovna levná záležitost.

Proto se vyplatí zkusit si pěstovat doma vlastní citronovník, který nám bude plodit citrony v bio kvalitě, které budeme mít hned po ruce a nebudeme se muset bát je přidávat do dezertů a dalších jídel.

Proto se vyplatí zkusit si pěstovat doma vlastní citronovník, který nám bude plodit citrony v bio kvalitě, které budeme mít hned po ruce a nebudeme se muset bát je přidávat do dezertů a dalších jídel.

Jak na vlastní citronovník

Semínka citronu získáme jednoduše – vyloupneme si je ze zakoupeného plodu. Pečlivě je očistíme a vložíme zhruba na dvě hodiny do vody. Poté z nich opatrně oloupeme svrchní vrstvu a znovu je vložíme do vody, kde je necháme několik dnů.

Semínka následně přesuneme do připraveného květináče. Vhodné je zvolit substrát určený k pěstování citrusů, protože citronovník bude potřebovat speciální prostředí, aby se mu v něm dobře dařilo. Květináč by měl být umístěn na hodně světlém a hodně teplém místě tak, aby rostlina získala podmínky co nejvíc podobné těm, ze kterých pochází.

Foto: Shutterstock

Nejjednodušší cesta: získejte citronovník z odřezků

Jestli se na pěstování citronovníku ze semínek necítíte, nebo vám už nějaký ten pokus selhal, vyzkoušejte si ho pěstovat z odřezků. Nejtěžší na tom je získat odřezky z kvalitní rostliny, ale i u nás už je dost zkušených pěstitelů, kteří se rádi podělí.

Vyberte si zdravou rostlinu a ustřihněte si větší kus tak, aby měl i listy. Vhodné je vybírat si odřezky na přelomu jara a léta. Pak rostlinku zasaďte do substrátu pro citrusy, pravidelně ji zvlhčujete a udržujte ji na světle a v teple.

Foto: Shutterstock, zdroj: 1millionwomen, Saffrontrail

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Semena citronu většinou stačí zastrčit do hlíny v květináči a zalévat.
Získáte tak stromek, kterému se říká semenáč a ten plodí nejdříve až po 15 – 20 letech 😛
Odřezkem patrně myslíte tzv. řízek – je to způsob vegetativního množení – odřízne se z roubovaného citrusu a po patřičné úpravě se zasadí.
Nebo se dá odebrat z roubovaného citroníku roub a naroubovat jím semenáč.