Imunitu často ničí vzduch v domácnostech. Zjistěte, co ve skutečnosti dýcháte

Mikroorganismy a různé chemikálie jsou problémem každodenního života a přicházíme s nimi do styku mnohem častěji, než by se mohlo zdát. Nacházejí se v mnoha výrobcích a dokonce je denně dýcháme i ze vzduchu.

Tzv. věčné chemikálie jsou extrémně odolné a patří do skupiny potenciálně toxických sloučenin, které se používají ve všech druzích běžných výrobků. Nacházejí se i tam, kde byste je nečekali, třeba v mateřském mléce, v Severním ledovém oceánu i v našich domácích mazlíčcích, jak je uvedeno na iflscience.com. Nová studie odhalila, že na nás číhají i ve vzduchu v našich domácnostech, školách i na pracovištích.

Toxiny ve vzduchu

Perfluoroalkylované chemické látky – PFAS se mohou nacházet i ve vzduchu v interiérech, v kobercích a prachu, jak upozornila studie publikovaná v časopise Environmental Science & Technology Letters. Tím, že mnoho z nás tráví více než 90 % času v interiéru, jde o závažné zjištění. I když jsou potraviny a voda uznávány jako hlavní zdroje expozice PFAS, nový výzkum naznačuje, že vzduch v interiéru byl dosud podceňován a je zřejmě dalším důležitým zdrojem expozice, zejména pro děti.

Nová studie

Rainer Lohmann z University of Rhode Island tvrdí, že studie ukazuje, že vzduch v místnosti, včetně prachu, je dalším zdrojem vystavení potenciálně škodlivým věčným chemikáliím. Ve skutečnosti proto může být pro děti v domácnostech a školách s koberci, které obsahují PFAS, vdechnutí látek horší než z prachu a mohou se transformovat na odolnější a škodlivější PFAS.

Foto: Shutterstock

Více škodlivých látek v mateřských školkách

Tým vědců vyvinul měřicí techniku, kde byly polyetylenové fólie připevněny ke stropům různých místností po celé Americe. Bylo mezi nimi 9 tříd mateřských škol s koberci, 1 dům, sklad s oblečením v Kalifornii a více prostorů na University of Rhode Island, tedy 2 laboratoře, 5 kanceláří, 1 třída, 1 sklad a 1 výtah i 2 obchody s koberci. PFAS byly detekovány ve vzduchu téměř na všech místech.

Výsledky studie

Nejvyšší koncentrace PFAS byly v obchodech s koberci. Vedoucí autorka Maya Morales-McDevittová vysvětluje, že PFAS se kdysi používal jako odpuzovač skvrn a vody ve většině koberců. V některých třídách mateřských škol a univerzitních místností byly však překvapivě koncentrace vzduchu PFAS vyšší než ve skladu s oblečením, kde byly uloženy různé předměty s PFAS. Tým porovnával i hladiny PFAS ve vzduchu, kobercích a prachu a zjistil, že jsou srovnatelné, což naznačuje, že se z koberců a prachu toxické látky uvolňují do vzduchu.

Vliv chemikálií na zdraví

Výměna starších koberců je vhodná pro snížení úrovně PFAS v ovzduší. PFAS se spojuje s reprodukčními, vývojovými, jaterními, ledvinovými a imunologickými problémy i s tvorbou rakovinových nádorů. Stále je ale mnoho výrobků, tedy oděvů, obuvi, stavebnin a nábytku v interiérech, z nichž PFAS uniká do ovzduší. Tom Bruton, spoluautor a vědec z institutu Green Science Policy Institute dodává, že je všichni jíme, pijeme a dýcháme, proto je třeba je při výrobě přestat používat.  

Foto: Shutterstock, zdroje: iflscience.com, Environmental Science & Technology Letters

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments