Na jednu z nejvíce smrtících chorob může zabrat volně dostupný lék. Doma ho máte i vy

Lék, který si běžně vezmete, pokud potřebujete ulevit od bolesti, srazit horečku nebo bojujete s infekcí. Běžný aspirin ale umí mnohem víc. Vědci zkoumají jeho účinky v boji s rakovinou.

Bojuje s různými druhy rakoviny

Aspirin je zcela běžným a volně dostupným lékem, který máte jistě doma i vy. Určitě k němu nepřistupujete jako k zázračnému léku. Přesto to může být právě aspirin, který pomůže pacientům s nejrůznějšími druhy rakoviny. Podle vědců snižuje pravděpodobnost úmrtí na následky rakoviny tím, že zastavuje její další šíření.

Prevence infarktu a mozkové mrtvice

Několikrát bylo užívání aspirinu doporučováno jako prevence infarktu a mozkové mrtvice. Nyní přichází vědci s tvrzením, že užívání aspirinu dokáže zpomalit rozvoj rakovinového bujení. U lidí, kteří pravidelně užívali aspirin po dobu 3 let, klesla úmrtnost na následky rakoviny o 20 % v porovnání s onkologickými pacienty, kteří aspirin neužívali.

Foto: Shutterstock

Spory ohledně dávkování

Abychom mohli aspirinu přičíst pozitivní účinky, bude nutné jeho další zkoumání. V současné době není jasné, při jakém dávkování je aspirin ještě bezpečný a zdraví prospěšný. U některých pacientů častá konzumace aspirinu vedla k malému vnitřnímu krvácení.

Aktuálně probíhá více než tisíc klinických studií, které se zabývají vlivem aspirinu, a to nejen na rakovinu, ale i na další smrtelná onemocnění. Je zřejmé, že brzy budou známy odpovědi. Jedna z nadějných studií by měla ohlásit výsledky koncem roku 2023.

Možná to bude právě aspirin, který zachrání lidstvo od předčasných úmrtí na nádorová onemocnění. Dosud je jedinou účinnou prevencí dodržování zdravého životního stylu. Dodržujte alespoň jednoduché zásady jako pravidelný pohyb pětkrát do týdne (postačí rychlejší procházka), 400 g zeleniny a 200 g ovoce denně, dostatek bílkovin a pití čisté vody.   

Foto: Shutterstock, NIH, Harvard Medical

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments