Infarkt se neozve jen bolestí v hrudi. Na špatný stav srdce mohou upozornit i trávicí potíže

Infarkt se může projevovat i trochu netypickými příznaky. U žen se třeba projeví bolestí břicha, pálením žáhy anebo citlivou čelistí. Někdy se přidá i neschopnost chůze a řeči, bolesti hlavy a poruchy zraku, může jít také o mozkovou mrtvici.

Infarkt myokardu může postihnout i toho, kdo nikdy žádné potíže se srdcem a oběhovým systémem neměl. Příznakem může být bolest rukou, která se projevuje od prstů směrem k rameni a stupňuje se. Symptomy srdečního infarktu se liší často u žen. Infarktovým příznakům pak nevěnují pozornost a zaměňují je s jinými potížemi. Spousta žen při infarktu necítí typickou bolest na hrudi, ale objevují se jiné projevy.

Nejčastější příznaky infarktu

Typickým příznakem jsou bolesti za hrudní kostí, svírání a tlak. Šíří se do krku a mandlí až do levé horní části ruky. Bolest vzniká náhle a nepřerušovaně trvá 5 až 10, ale i více minut. Pak se může přidat dušnost a pocení. Infarkt však často proběhne bez jakýchkoli příznaků. Neodhalí se až každá desátá srdeční příhoda.

Nevolnost, pálení žáhy a zvracení

Nevolnosti, zvracení a následné pálení žáhy pociťuje až 80 % žen. Málokterou ženu však přitom napadne, že jde o infarkt a zamění to za střevní virózu. Často si příznaky spletou jen s pálením žáhy. O to víc jsou tyto nejasné příznaky nebezpečné.

Dlouhotrvající pocit nepohodlí

Dlouhotrvající pocity nepohodlí, které naznačují, že jde o infarkt, spousta žen neodhalí. Cítí jen jakýsi neurčitý tlak a tíhu na hrudi, což se může protáhnout i na několik týdnů. Ženy tyto pocity často zaměňují za trávicí potíže.

Bolesti čelisti, dušnost a kašel

Při infarktu vystřeluje bolest do levé paže, ale může bolet i čelistní kloub, kam zasahují nervy od srdce. Pravidelná bolest ukazuje spíše na zuby, náhlá bolest, která se zhoršuje i při námaze, souvisí se srdcem. Dušnost se objeví při stresu, ale provázená bolestí v zádech a chvěním naznačuje infarkt. Na srdeční problémy ukazuje i dlouho trvající kašel, čemuž často nevěnujeme pozornost.

Abnormální únava a závratě

Pokud se vám motá hlava a máte závratě, můžete mít nízký nebo vysoký krevní tlak, ale také infarkt. To zejména v případě, že se přidá dušnost, pocení. A abnormální únava, kdy se musíte k nadechnutí zastavit i po pár krocích.

Foto: Shutterstock

Zdroj nhs.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments