Instalatér odhalil, na co je malý otvor pod vodovodní baterií. Má naprosto klíčovou úlohu

Jistě vás už napadlo, k čemu slouží otvor pod vodovodní baterií. Většina umyvadel, van a dřezů má odtokový otvor a další otvor v horní části. Vysvětlení je jednoduché.

Odtokový otvor slouží pro vypouštění vody a druhý otvor je pro přepad vody. Otvor pro přepad vody plní dvě funkce:

Bezpečnost

Při napouštění se může stát, že odejdete a zapomenete, že napouštíte vodu. Pokud by jste měli umyvadlo bez přepadu, může se velmi rychle stát, že vám bude voda přetékat. Přepadový otvor není nikdy uzavřen zátkou a zajistí odtékání vody do odpadu, aniž by došlo k přetečení. Pokud bude voda puštěna z kohoutku naplno, může dojít k tomu, že ani přepadem nestihne všechna přebytečná voda odtéci. Pravděpodobnost přetečení bude ale oproti umyvadlu bez přepadu mnohem nižší.

Urychlení odtékání vody

Odtok a přepad jsou svedeny do jedné odpadní trubky. Když voda odtéká, tlačí před sebou vzduch. Tento vzduch vytvoří jakousi bariéru a způsobuje zpomalení odtékání vody. Přepadový otvor tak umožňuje odvod vzduchu z odpadní trubky. Díky proudění vzduchu do odtokové trubky přes odpadový kanál dochází k urychlení odtékání.

Foto: Shutterstock

Údržba

Odtokový a přepadový otvor je třeba pravidelně čistit, aby se v nich netvořily choroboplodné zárodky. Usazeniny a zbytky jídla se mohou hromadit v obou otvorech a způsobují nepříjemný zápach.

Obvykle se čistí odtokový otvor, ale na přepadový se zapomíná. Aby mohl plnit své funkce, musí být čistý a vzduch by měl proudit bez odporu. K čištění můžete použít půl šálku jedlé sody se šťávou z citronu. Směs nalijte pomocí nádoby s nalévacím hrdlem do přepadového otvoru a poté přidejte půl šálku octa. Citron má výborné antibakteriální a dezinfekční účinky. Můžete samozřejmě použít i tekuté čističe z obchodu.

Běžně se prodávají umyvadla s přepadem, ale některé designové výrobky přepad nemají. Pokud budete vybírat, jaké umyvadlo umístíte do svého vysněného domova, vybírejte pečlivě. Zvažte, který výrobek zvolit.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Sven01
Sven01
10 dní

Este by som doplnil, resp opravil, ze ten odtok povacsine nestiha odvadzat vodu pri plnom prúde, a k vytopenie pride.

Roman
Roman
11 dní

Objev století zaráží mě že to neví instalatér když to zná člověk jako já který stím nemá nic společného ta díra tam slouží nejen jako přepad na vodu ale také aby se tam při vypouštění vody dostal vzduch a nevznikal tim podtlak

Simona
Simona
11 dní

Nám horním přepadovým otvorem vylézala pěna od mytí která se hromadila dole, tak zase vrškem vylézala myslely sme že to je na tohle

KaZi
KaZi
12 dní

P.S.
Proč se má zanášet přepadový otvor zbytky jídla?! Když se vožeru, tak jdu blinkat do klozetu nebo si k posteli postavím kýbl. Že by tady byl zakopaný pes?

zde
zde
12 dní

Vy jste objevila Ameriku paní redaktorko
Okurková sezóna je průser co !!!

Radek
Radek
12 dní

Super osvěta 😂 Omlouvám se, ale to už jsme opravdu tak hloupá populace, pokud to nevíme, nebo nám to není schopno samo docvaknout ?

Lukáš
Lukáš
12 dní
Reply to  Radek

Naprosto souhlasím, tohle ví i moje malá sestra ( 7 let).