Geniální trik, jak protáhnout odpad dřezu či záchodu bez zvonu

Každý z nás má jistě zkušenost s ucpanými odtoky v dřezu, umyvadle či s ucpanou toaletou. Pravdou je, že nepříjemný zápach, pomalu odtékající voda a její bublání nám všem dokáže zkomplikovat život. Naštěstí je však možné odpady vyčistit i bez toho aniž byste museli na pomoc volat instalatéra. A nepotřebujete k tomu ani žádnou drahou chemii.

V dřezu mohou za zapáchající sifon a pomalu odtékající vodu usazené zbytky jídla a mastnota. Ucpávání odpadu pomáhá také vodní kámen. Vyplatí se tedy nepodceňovat pravidelné preventivní čištění, aby se vám nestalo, že jednoho dne zůstane zapáchající voda v dřezu stát a nebude už odtékat vůbec. Abyste předešli úplnému ucpání, je vodné čistit odpady zhruba jednou za deset dní. Dobrým pomocníkem do domácnosti jsou také ochranná sítka, která pomohou zachytit spoustu nečistot. Jejich využití oceníte nejen v kuchyňském dřezu, ale zejména v koupelně, jelikož dobře zachytí vlasy, které jsou velmi častým problémem ucpaných odtoků ve sprchových koutech či vanách.

Nejrychlejším řešením v mnoha domácnostech bývá použití agresivních chemických prostředků, které odpad vyčistí velmi rychle. Tato metoda má však i své nevýhody. Při opakovaném použití může totiž dojít k poškození sifonu. Z toho důvodu vyzkoušejte nejdříve jiné triky.

Fígl s jedlou sodou nebo práškem do pečiva

Prvním pomocníkem v případě ucpaného odtoku může být využití obyčejné vroucí vody, kterou nalijete přímo do vypouštěcího otvoru. Pokud i nadále voda neodtéká plynule, můžete celý proces ještě zopakovat.

Na ucpané odpady však může pomoci i klasická jedlá soda. Vystačí vám jeden sáček, který celý vysypete do sifonu a zalijete zhruba 200 ml octa. Následně nechte směs uvnitř působit zhruba 15 minut, a poté nalijte do sifonu vroucí vodu. Dávejte si však pozor na případné vystříknutí obsahu ven z dřezu. Pokud tento fígl nezabere při prvním pokusu, opakujte celý postup ještě jednou. Do sifonu můžete zkusit nasypat také sáček prášku do pečiva a využít stejný postup, popřípadě vyzkoušejte i trik, kdy do odtoku nasypete několik lžic soli a opět přelijete horkou vodou. Tento fígl způsobí, že dojde k neutralizaci zápachu a dezinfekci.

Foto: Shutterstock

Použití klasického zvonu

Druhou, velmi často používanou metodou, je čištění ucpaného odpadu pomocí gumového znovu. Jednoduše ucpete otvor v dřezu špuntem, napustíte trochu vody a poté po vytáhnutí špuntu rychle přiložíte gumový zvon na otvor tak, aby neunikal vzduch. Následně už jen několikrát zapumpujte a usazený odpad by měl povolit.

Instalatérské pružiny či sací pumpy jako další záchrana

V případě, že trik se sodou ani se zvonem nezabere, zkuste použít čistící pružinu. Jedná se o speciální drát s háčkem na konci, tzv. instalatérské pero, kterým můžete zkusit sifon protáhnout. Existují tenké i silné pružiny. Ty tenčí se hodí na úzké trubky dřezů a umyvadel, silnější zase do větších, rovnějších potrubí.  

Další možností je použití ruční sací pumpy, která funguje na podobném principu jako klasický zvon. Jednoduše pumpu přiložíte na otvor v dřezu a pohybem pístu pak způsobíte tlak, popřípadě podtlak, podle toho zda na píst tlačíte či jej k sobě přitahujete.

V případě, že by ani tyto možnosti nepomohly, můžete zkusit celý sifon také rozmontovat. Pokud však nezabere žádná z uvedených rad, je nejlepší zavolat si na pomoc odborníka.

Trik pro ucpanou toaletu

V případě, že se vám neustále ucpává toaleta, vyzkoušejte do ní vylít celý kýbl vody z výšky alespoň jednoho metru. A to tím způsobem, aby voda tekla do mísy v místě přímo nad sifonem. Tímto tlakem by měl být odpad spláchnut dále do potrubí.

Foto: Shutterstock, zdroje: Express, Home Serve

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments