Instalatéři přicházejí o práci. Objevil se trik, kterým uvolníte jakkoliv ucpaný odpad

Ucpal se vám dřez? Pak možná to první, co vás napadne, je zavolat instalatéra.  Případně urychleně sháníte chemický přípravek, který vám pomůže tuto situace rychle vyřešit. Je ale ještě další možnost můžete si připravit vlastní, a to bez chemie. Rozhodně se nevyplatí čekat a čištění odkládat, pak už byste se návštěvě instalatéra vyhnout nemuseli, a ucpaný odpad by vás vyšel daleko dráž.

Jedlá soda a sůl

Recept je snadný. Připravte si sklenici jedlé sody, půl sklenice soli a důkladně promíchejte. Tuto směs nasypte do dřezu, a zalijte horkou vodou. Nechte 20 minut působit, a následně zalijte ještě jednou. Vše se krásně pročistí, a pokud ne dostatečně, můžete postup opakovat.

Jedlá soda a ocet

Tento způsob je intenzivnější a velmi se hodí na extrémně znečištěné a ucpané potrubí. Nejprve do dřezu nasypete asi 125 g jedlé sody, zalijete octem a během chvilky se vytvoří pěna, která potrubí dokonale vyčistí. Nevýhodou je nepříjemný odér.

Foto: Shutterstock

Voda s kyselinou citrónovou

Potřebujete vodu a kyselinu citrónovou. Na 500 ml vody se dává 20 g kyseliny citrónové. Předtím, než směs nalijete do dopadu, je potřeba ji povařit. Pak vyčkejte, než trochu vychladne, a můžete ji bez obav použít. Množství můžete upravit dle potřeby. Při používání podobných metod vždy myslete na bezpečnost a chraňte se.

Další způsoby, jak vyčistit odpad

Mezi běžné a prověřené způsoby patří i použití gumového zvon, případně ruční pumpy. Dřez naplníte horkou vodou, na hlavní výpusť přisajete zvon. Pak pumpujete a voda by poté měla vytvořit vír a začít znovu odtékat.

Prevence je důležitá

Návštěvě instalatéra se jistě vyhnete, když budete odpad čistit preventivně. Pomáhá použití sítka ruční vyndávání odpadu, stejně jako preventivní použití čističů – ať už domácích, nebo kupovaných. Další z preventivních opatření je nevylévat do potrubí olej – tuk tam nepatří a odpad se bude zbytečně ucpávat.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr
Petr
6 měsíců

Joo a když do odpadu lejete logr od kávy,tak časem se v potrubí utvoří špunt,který je potom pomalu pevný jak beton,a na tohle už tyhle recepty neplatí

Tomáš
Tomáš
6 měsíců

Soda, sůl, ocet a kyselina citronová snad není chemie? 😁
Mimochodem, nejlepší mi připadá vyměnit standardní sifon za ohebný, na způsob “husího krku”. Máme to tak už mnoho let v domě i na chalupě, a od té doby nikdy nebylo potřeba řešit ucpaný odpad jinak, než jednoduchým “zakvrdláním” sifonem. Už ani sítko není potřeba. Pravdou sice je, že častým používáním jednou ten husí krk praskne, ale stalo se nám to za celá ta léta jen jednou. Stojí to pár korun, a pokud člověk není úplně levý, vymění to za pár minut.

P.V. instalatér
P.V. instalatér
6 měsíců
Reply to  Tomáš

To je hloupost.Husí krk se zanáší,praská,vypadává.To je náhražka, když nejsou dobré udělané odpady.

Nelen Nel
Nelen Nel
6 měsíců

Soda a ocet je jeden,u nás mnoha lety a třemi generacemi osvědčený recept. Ale jedlou sodu nepoužíváme. Prací funguje velice dobře.