Na pračce nikdy nepoužívejte režim rychlého praní. Hrozí velké komplikace

Máte doma moderní pračku s mnoha různými programy? Možní jste si ji vybírali i podle nich. Přesto je dobré nepoužívat je automaticky a bez rozmyslu, v některých chvílích vám mohou i uškodit. Ačkoliv univerzální program se dá použít na většinu textilií, určitě ne na všechny. Vašem prádlu můžete výrazně zkrátit životnost.

Program rychlého praní není vhodný pokaždé

Například program rychlého praní není vhodné používat na všechny typy prádla. A to přesto, že v manuálu je popsán jako univerzální. Vlna, hedvábí, ale i další specifické materiály vyžadují jinou péči – a pračka na ně často mívá určené jiné speciální programy. Pokud jimi nedisponuje, je nakonec nejvhodnější vyprat je ručně.

Jak prát ručníky

Co se ručníků týká, program rychlého praní k tomu přímo vybízí. Raději to ale nezkoušejte. Ručníky nasáknou vodu, spojí se dohromady a program se může i zablokovat a hlásit chybu. Jistější je prát ručníky na klasický program.

Rychlé praní není zárukou čistoty

A především se program rychlého praní nehodí pro silně znečištěné prádlo. Nepoužívejte ho ani na prádlo, které potřebujete vyprat důkladněji, zbavit ho bakterií a roztočů – na to se hodí jiné programy. Budete mít vypráno rychle, ale určitě ne tak, jak byste potřebovali.

Foto: Shutterstock

Kdy použít program rychlého praní?

Rychlý program je ideální ve chvíli, kdy spěcháte a potřebujete urychleně vyprat své oblíbené šaty. Dá se použít u lehce zašpiněného oblečení, u spodního a drobného prádla, nebo na přeprání oblečení po návratu z výletu. Pračky často nabízejí více možností, a rychlé prací programy se dají nastavit od 15 minut až po hodinu. Pozor také na klasický prášek – při krátkém programu není ideální, protože se nemusí dostatečně rozpustit. Některé pračky už jsou na takové úrovni, že za hodinu dokážou vyprat i poměrně znečištěné prádlo, a to i v teplotě 60 stupňů. Ale v případě výrazně kratších programů to není ideální a nemusí to fungovat tak, jak si představujete.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Ivona
Ivona
12 dní

Jj, prát na 30° nebo na rychlý program je fakt posusnani. Je bezva si oblékat kakánky. Fuj, to fakt nechci.😖😖😖