Jak dlouhé jsou vaše nehty na nohách? Neobvyklé znamení upozorní na vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol na sebe může upozornit různými způsoby. Někdy přejde až do onemocnění, které se projeví na nehtech u nohou, kterých si obvykle nevšimneme.

Pokud je náš cholesterol vysoký, tuk se ukládá podél stěn tepen, zužuje průchod cév a omezuje průtok krve. Může se vyvinout onemocnění periferních tepen, jak se píše na express.co.uk.

Varovný signál na nehtech u nohou

Oběhový problém se obvykle objeví na nohou a nehtech. Blokuje průtok krve do chodidel, což ovlivní délku nehtů. Podle Mayo Clinic je jedním z poznávacích znaků onemocnění periferních artérií pomalejší růst nehtů na nohou. To vede k bolestivým křečím v lýtkových svalech po aktivitě, jako je chůze nebo stoupání po schodech. Někdy noha znecitliví nebo zeslábne a holeň i chodidlo jsou chladnější. V důsledku nedostatečného průtoku krve se může změnit i barva dolních končetin a je lesklá. Hrozí vypadávání vlasů a pomalejší růst chloupků na nohou i chodidlech.

Rizikové faktory

  • kouření
  • cukrovka
  • obezita
  • vysoký krevní tlak
  • vysoký cholesterol
  • věk nad 65 let
  • rodinná anamnéza stavu nebo mozkové příhody
Foto: Shutterstock

Co pomůže

Pomůže změna životního stylu, která zahrnuje zdravé stravování, konec kouření a větší pohybovou aktivitu. To je nejlepší prevence. Lékař vám může předepsat léky na snížení hladiny cholesterolu. Dieta, která prospívá srdci, může pomoci dostat cholesterol pod kontrolu, proto volte vyváženou stravu.

Jak má vypadat stravování

Jezte hodně ovoce a zeleniny a k tomu více škrobových jídel, jako je chléb, rýže, brambory a těstoviny. Vyberte si celozrnné druhy, kdykoli je to možné. Některé mléčné výrobky a mléko, hlavně zakysané výrobky. Některé druhy masa, hlavně méně tučné, ryby, vejce, fazole a další luštěniny a nemléčné zdroje bílkovin. Omezte množství jídel a nápojů s vysokým obsahem tuků a cukrů. Vždy si během stravování vyberte si jídla s nižším obsahem tuku, soli a cukru.

Foto: Shutterstock, zdroj: express.co.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments