Jak naše babičky “přesvědčily” slepice, aby více snášely. Jednoduchý fígl zajistí dvojnásobný výkon slepice

Chov slepic není pro každého. Slepice vás budou potřebovat každý den. Na druhu stranu, když už si slepice pořídíte, je dost možné, že si zamilujete nejen domácí vajíčka, která se s těmi ze supermarketu nedají srovnat, ale i péči o tyto roztomilé opeřence. Co chov slepic obnáší a hlavně – jak zařídit, aby co nejvíce nesly?

Co slepice potřebuje?

Ráno zkontrolujete, zda máte uzavřený výběh, pak slepice vypustíte ven. Přepočítáte je a pohledem zkontrolujete, zda všechny vypadají zdravě. Do krmítek doplníte krmivo (o tom podrobněji později) a do napajedel vodu. Posbíráte vejce. Překontrolujete, zda mají slepice dostatek gritu (uhličitanu vápenatého, který slepicím pomáhá v trávení) a popelu v popelišti. Přes den se slepice zabaví samy, večer musíte mrknout, zda jsou už všechny v kurníku, a zavřít.

Jednou týdně pak zasypete znečištěnou podestýlku čerstvou slámou a důkladně vyčistíte krmítka a napáječky. Obejdete také kurník a pečlivě prohlédnete každou slepici, zda nemá parazita.

Pokud chcete být v chovu úspěšní, jednou za měsíc vystěhujte celý kurník, otřete stěny horkou vodou se savem, vystříkejte čmelíkostopem a také důkladně vyčistěte trusník a snůškové boxy.

Foto: Shutterstock

Pestrá strava – základ úspěchu

Polovinu stravy slepice by měla tvořit pšenice. Je dobře stravitelná, obsahuje bílkoviny a vitamíny B a E, dodává energii. Vhodný je také oves, ječmen a kukuřičný šrot. Aby strava slepic byla co nejpestřejší, měli byste pravidelně střídat suché a mokré krmivo. Suchým jsou míněny obiloviny a obilné směsi, mokrým pak čerstvá tráva a plevel, zelenina, bylinky, kopřivy nebo vařené brambory. Pro zpestření občas můžete přidat mouku, sůl nebo drcené vaječné skořápky. Někdy vmíchejte obiloviny do trochy mléka.

Pokud se tímto stylem budete starat o slepice, nestane se vám, že si nebudete mít z čeho připravit vaječinu nebo volské oko. Slepice, kterým dáváte prvotřídní potravu, a ještě se o ně perfektně staráte, se vám náležitě odmění.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lenka
Lenka
1 rok

Pokud se slepičky nezabaví samý mám se jim postarat i o nějakou estrádu?

Aster
Aster
1 rok

Sebelepší krmivo bude na nic, pokud na něj slepice dobře neuvidí – což hrozí v zimě, kdy většina chovatelů nechává slepice celý den zavřené (mráz a sníh fakt dobrou snůšku nezajistí) takže zajistit v kurníku dostatečné osvětlení.