Změny v DPH zdraží lidem nákupy a služby

V loňském roce, který byl ve jménu prudce zdražujících potravin, energií a služeb, mnozí ekonomové volali po tom, aby stát občanům ulevil tím, že na přechodnou dobu sníží daň z přidané hodnoty. Jde o recept, který se uplatnil v řadě okolních zemí, a to s velkých úspěchem. Například v Polsku se díky němu nezdražovalo zdaleka tolik a navíc to mělo vedlejší efekt, že tamní podnikatelé se mohou těšit z nákupní turistiky proudící z České republiky.

Velké zklamání

Stát však pro Čechy nic takového nepřipravil, a přestože o tom zástupci ministerstva zemědělství v druhé polovině loňského roku nenápadně mluvili, nakonec z toho s největší pravděpodobností nic nebude. To ale bohužel není všechno.

Češi se totiž mohou těšit naopak na zdražování způsobené změnami v sazbách z daně z přidané hodnoty. Ministerstvo financí totiž chystá další neohrabaný návrh ze své dílny, a to poté, co bylo loni silně kritizováno za zavádění nesmyslných daní z mimořádných příjmů firem, ze kterých nakonec dost možná nic nebude.

Podle aktuálních návrhů by mělo dojít ke sjednocení dvou nižších sazeb DPH do jedné. Aktuálně tu máme 15% daň především na potraviny a potom 10% daň na celou řadu zboží či služeb, jako jsou například služby kadeřnic, pivo v restauraci, knihy, noviny nebo kulturu.

Foto: Shutterstock

Zlevňovat se nebude

Tyto dvě sazby by se měly sloučit do jedné, která by mohla činit 13 až 14 %. Automaticky by to znamenalo zdražení všeho, co je aktuálně v desetiprocentní sazbě. Někdo by mohl podotknout, že by to také zlevnilo potraviny. Ovšem historické zkušenosti ukazují, že obchodníci na snížení DPH příliš nehledí, obzvlášť pokud je takto nízké, a raději si navýší své marže.

To ovšem není všechno. Některé zboží a služby by se z nižší sazby mohly přesunout do té vyšší, která činí 21 %. To by znamenalo jejich významné zdražení. V tomto ohledu se mluví například o službách kadeřnic.

Kolem a kolem je jasné, že půjde o další zdražení, které bude muset český zákazník vstřebat. Ostatně, ani ministerstvo nezastírá, že by mělo jít o rozpočtově pozitivní opatření, což znamená, že má přinést do státní kasy více peněz.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments