Češi hází do záchodu neskutečné věci. Správci trubek a čističek už doslova zuří

Existují předměty, které by nikdy neměly končit spláchnuté do záchodu. Přesto je mnoho lidí tímto způsobem likviduje a možná si ani neuvědomují, jaké problémy tím mohou způsobit sobě i ostatním.

Některé látky mohou ucpat odpad a návštěva instalatéra není levná záležitost. Jiné naše zlozvyky ale působí potíže i zaměstnancům čističek vod. Z těch, které patří do obou popsaných skupin, je potřeba zmínit především vlhčené dětské a toaletní ubrousky.

Pozor na vlhčené ubrousky

Přesto, že vypadají jako papírové, o papír se nejedná a jako papír se ani nechovají. Nikdy se nerozpadnou. To zjistíte, už když se je pokusíte roztrhnout. V podstatě se vám to nepodaří. A tím, jak jejich obliba roste, narůstá i problém, který způsobují čističkám. Velkou část tuhého odpadu, který zachytí, tvoří právě vlhčené ubrousky. Ty se totiž mění ve špunty a ucpávají čerpadla. Největší čistička v republice za rok vyveze až 10 tun ubrouskového odpadu.

Nesplachujte tampony, vlasy ani nitě

Stejným problémem pro vaše odpady jsou vatové tampony, menstruační produkty nebo pleny. Nerozloží se, ale naopak se ve vašem potrubí shlukují a ucpávají ho. Tyto produkty jsou totiž vyráběny k tomu, aby tekutiny pohlcovaly, ne, aby se v nich rozpouštěly.

Do záchodu nepatří ani dentální nitě nebo vlasy. Obojí se mění v síť, která zadržuje další nečistoty a nabírá tak na objemu, který může opět ucpat odpadní potrubí.

Papírové kapesníky a ručníky jsou sice na rozdíl od vlhčených ubrousků vyrobeny z papíru. Nejsou ale navrženy tak, aby se rozpadly, jako to dělá toaletní papír. Pokud je tedy v případě nouze jste nuceni použít, vyhoďte je do odpadkového koše a nesplachujte je do záchodu.

Foto: Shutterstock

Do záchodu nepatří léky ani kočkolit

Do odpadu nepatří nespotřebované léky ani cigaretové nedopalky. Obojí je vyrobeno z chemikálií, které škodí životnímu prostředí. Léky patří zpět do lékárny a nedopalky do odpadkového koše.

Rozhodně nesplachujte do záchodu kočičí stelivo! Ani to, o kterém jeho výrobce tvrdí, že je splachovací. Většina toalet totiž nepoužívá ke svému spláchnutí dostatečné množství vody. Proto nelze zaručit, že se bude stelivo pohybovat potrubím plynule a někde ho neucpe.

Potraviny i tuky ucpávají odpad

Do odpadu nevyhazujte ani nespotřebované jídlo a tuk, pokud nechcete riskovat jeho ucpání. I tekutý tuk v kombinaci s vodou a chladem totiž tuhne.

A v neposlední řadě nečistěte záchod bělidlem. Je to příliš agresivní chemikálie jak pro váš odpad, tak pro celý systém. Zkuste místo něj zvážit využití octa, který je také velký nepřítel vodního kamene.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments