Jak při praní prádla ušetřit tisíce korun ročně. Je na to zaručený fígl

Pokud máte rodinu, prádlo perete denně. Právě proto, že jde o každodenní rutinní činnost, je vhodné se zaměřit na to, jak při ní ušetřit. Přesto, že máte postup, jak prát zautomatizovaný a možná využíváte i sušičku, možná vám pomohou tipy, jak na praní prádla ušetřit.

Zaměřte se na energetický štítek

Pokud pračku teprve pořizujete, máte to snazší. Můžete si ji vybrat mimo jiné i podle energetického štítku. Ačkoliv pořizovací cena bývá dražší, při běžném provozu výrazně ušetříte za vodu i elektřinu. Na energetickém štítku najdete i hlučnost, kterou byste také neměli podceňovat.

Pračku nepřeplňujte ani nepouštějte poloprázdnou

Je důležité respektovat množství prádla, které pojme právě vaše pračka. Pračky jsou obvykle nastaveny na určité množství prádla, například na 4 kg prádla. Je vhodné to dodržovat a nepřekračovat. Naopak pokud dáváte pravidelně prát pár kousků oblečení, není to zrovna ekonomické. Pokud nutně potřebujete vyprat menší množství prádla, nastavte si úsporný program a případně nižší teplotu, jestliže prádlo není silně znečištěné.

Foto: Shutterstock

Využívejte nízký tarif

Tento tip se netýká každé domácnosti. Ale v případě, že máte v domácnosti vysoký a nízký tarif, u praní vám pomůže ušetřit. Praní v době nízkého tarifu se vyplatí, stačí vědět, kdy se spouští. Pokud je to v nočních hodinách, využijte odložený start.

Volte ekonomičtější program

 Když můžete, dejte přednost kratšímu a ekonomičtějšímu programu. Upřednostněte ekologický program, kdy se spotřebovává méně energie i vody. U běžně znečištěného prádla to stačí.

Přejděte na ekologické praní

Prací prášek a tablety jsou velmi drahé. Můžete vyzkoušet například mýdlové ořechy. Prádlo po nich nebude vonět tak, jako po vyprání klasickým práškem, ale jde o výrazně levnější variantu. Pokud to pro vás není to správné řešení a chcete zůstat u klasického pracího prášku, hlídejte si správné dávkování. Nedávejte prášku víc, než píšou na krabici, prádlo se nevypere o to lépe. Pokud budete tato pravidla dodržovat a nebudete prát na moc vysoké teploty, spotřeba za praní prádla se výrazně sníží.

Foto: Shutterstock, zdroj: Livingonthecheap

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zuzazuza
Zuzazuza
1 rok

Tak u nás se pere obden, pořád je co prát. Mám doma 3 děti, pejska a 2 kočky, takže musím prát často, aby bylo čisto :-).

Dana
Dana
1 rok

Já tedy rozhodně neperu prádlo každý den a to jsme doma 4. Peru většinou o víkendu tmavé a světlé prádlo. Na praní používám prací gely a parfémy na prádlo puellavune, které mi provoní celý byt!