Udělejte si zásoby mouky. Díky tomuto triku prodloužíte její trvanlivost o celý rok

Mouka patří mezi nejběžnější potraviny v domácnosti, které nikdy nesmí doma chybět. Vždy ji máme po ruce, a proto si občas koupíme pár balíčků do zásoby. Ale i u mouky hodně záleží na tom, jak ji skladujeme. Přesypáváte ji do uzavíratelné nádoby, nebo ji máte pootevřenou v originálním obalu?

Skladování ve spíži

Spíž, ve které má mouka vhodné podmínky, je k uskladnění ideální. Musí v ní být ale tma a sucho. Mouka by neměla přijít do kontaktu s výraznými potravinami, od kterých snadno přejímá pachy. Pokud je klasická pšeničná mouka v originálním obalu a neotevřená, vydrží bez problémů 9 měsíců. U celozrnné mouky je trvanlivost o trochu kratší, pohybuje se okolo 6 měsíců.  Nejdůležitější je zajistit, aby se k ní nedostalo vlhko. Můžete ji přesypat do plátěných sáčků, nebo ji přendat do průhledné uzavíratelné dózy. To má i další výhody – pokud by se v ní objevili škůdci nebo cokoliv jiného, ihned to uvidíte.

Foto: Shutterstock

Skladování v lednici

V případě, že mouku potřebujete uskladnit delší dobu, je možné ji uchovávat i v lednici nebo v mrazáku. Pozor, před jakýmkoliv uskladněním je potřeba mouku prosít a důkladně zkontrolovat.  Zamrazte ji v plastovém boxu a do dvou dnů bude zcela zmrzlá. Před použitím ji bude potřeba nechat ohřát na pokojovou teplotu. Než s ní budete pracovat, zkontrolujte, zda není vlhká.

V čem mouku ideálně skladovat?

Nejméně vhodný způsob je nechat načatou mouku v původním obalu. Zde se nabízí sklo nebo plast. Pokud použijete plastovou dózu s těsnícím uzávěrem, nebo přímo vakuovou nádobu, mouce tím výrazně prodloužíte životnost. Dóza s pumpičkou a speciálním uzávěrem, je skvělým řešením. Dříve se malé množství mouky uchovávalo také v plátěných sáčcích. Bylo to praktičtější řešení než ji uchovávat v papírových sáčcích, kde se snadno protrhne a navlhne, a navíc k ní mají škůdci snadnější přístup.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments