Jak snadno poznáte, že je vaše tělo chráněno před nemocemi. Zápach nohou je dobrým znamením

Ačkoli je zápach, který se šíří z vašich nohou mnohdy nepříjemný, někteří lékaři tvrdí, že jde o dobré znamení. Údajně totiž signalizuje, že je vaše tělo v pořádku a dokonce nám může pomoci jako záchrana před většími zdravotními problémy.

Podle lékaře Karana Raja, který je proslulý svými videi s radami na sociální síti TikTok, které se týkají zdraví, tvrdí, že by zapáchající nohy mohly mít důležitou funkci. Určitě si nohy pečlivě umývejte, přesto přitom zbystřete. Nepříjemný závan z vašich nohou má podle lékaře svůj účel, o kterém ví málokdo.

Bakterie jako ochrana

Lékař ve videu říká, že se s námi chce podělit o skutečnost, o které se nedávno dozvěděl. Na první pohled zní dost neuvěřitelně. Existuje totiž důvod, proč nám nohy zapáchají. Mohlo by nám to dokonce zachránit život.

Odborník na začátku také poznamenal, že na povrchu lidského těla včetně našich nohou žijí tisíce bakterií a živých organismů. Jedna z nich se živí typem aminokyseliny nacházející se v potu na nohou. Doktor Raj vysvětlil, že když se bakterie nakrmí aminokyselinou, vytvoří další kyselinu, která následně spouští charakteristický sýrový zápach nohou.

Foto: Shutterstock

Sledujte neobvyklý signál

V první řadě je třeba pochopit, že je naše tělo poseto živými formami. Povrch naší pokožky pravděpodobně obsahuje tisíce různých druhů mikroorganismů a mnohé z nich se živí látkami, které z našeho těla vytékají jako maz.

Na páchnoucích nohou často žije druh bakterie zvané bacillus subtilis, který konzumuje leucin, což je běžná aminokyselina, která se nachází právě v potu nohou. Jakmile se tato bakterie nakrmí leucinem, vyteče z ní kyselina izoflavová, která je zodpovědná za nepříjemný zápach z nohou.  Tyto podivné bakterie protože produkují chemikálie a antibiotika, které nás chrání před obávanými plísněmi nohou. Proto jsou bakterie prospěšné a umí nás přirozeně ochránit.

Foto: Shutterstock, zdroj: mirror.co.uk

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments