Tučná játra jsou nejčastějším postižením tohoto orgánu. Pokud ho nebudete řešit, může dojít k jaternímu selhání

Játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Jsou velmi namáhaným orgánem, o který se moc nestaráme. Jak poznat, že máme ztučnělá játra a jak játrům pomoci?

Ztučnění jater neboli steatóza je poměrně rozšířené onemocnění. Uvnitř jaterních buněk se začne hromadit tuk a postupně nahrazuje jaterní tkáň. To může vést až k trvalému poškození jater a jiným závažným nemocem. Velkým rizikem je přehlédnutí prvotních příznaků. Nevyhnete se změnám v životním stylu a zřejmě ani jaterní dietě.

Steatóza – ztučnění jater

Ztučnělá játra netrápí jen obézní jedince nebo seniory. Klidně můžete být mladší než 30 let a mít ideální postavu. Za steatózou především stojí náš životní styl. Pokud konzumujete smažené potraviny, fast food, potraviny bohaté na tuky, cukry a sůl, větší než množství alkoholu, na vaší váze či věku nezáleží.

Příznaky ztučnění jater

  • Nadměrná únava,
  • podrážděnost a nervozita,
  • trávicí potíže, nevolnost, nechutenství, střídání zácpy s průjmem,
  • problémy s pletí – akné, podráždění pigmentové skvrny,
  • zhoršená kvalita vlasů a nehtů,
  • nevysvětlitelné svalové křeče,
  • zažloutlé bělmo nebo zhoršený zrak,
  • u žen poruchy menstruačního cyklu.

Akutní alkoholická a těhotenská steatóza probíhají hůře. Únavu, nevolnost a zvracení vystřídá žloutenka, poruchy vědomí, poškození slinivky břišní i srdce a selhávání ledvin. Stav může vyústit v koma a dokonce končit smrtí.

Jaterní dieta

Játra mají naštěstí velkou regenerační schopnost. Podpořte je občaspreventivně jaterní dietou, obzvláště pokud už pozorujete některé z popsaných příznaků. Díky speciální jaterní dietě se vaše játra zregenerují a tělo bude lépe fungovat. Jaterní dieta kopíruje zásady zdravého životního stylu. Je založena na přísunu kvalitních, čerstvých a zdravých potravin, kam patří ovoce a zelenina, libové maso a nízkotučné mléčné výrobky. Místo živočišných tuků byste měli používat rostlinné oleje, jako je olivový a kokosový, nebo ty obsažené v semínkách a oříšcích.

Zásady jaterní diety

Obecně je třeba omezit sacharidy. Vyloučit především potraviny s obsahem cukru a bílé mouky, hlavně čerstvé bílé pečivo, sladkosti a slané pochutiny. Vynechat smažená a tučná jídla, uzeniny, ostré pokrmy, slazené limonády a alkohol. Při detoxikaci jater začněte třeba čerstvými zeleninovými šťávami. Pomůže i stropestřec mariánský, který obsahuje soubor velmi silných antioxidantů silymarin.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments