Plynové kotle naráží na drahý plyn. Jsou zralé na výměnu

Jak rychle se dnes může měnit situace, to dokládá velký obrat kolem plynových kotlů. Zatímco ještě před rokem málokdo pochyboval o tom, že tu s námi budou dlouhé roky coby přechodový zdroj tepla, který je poměrně úsporný a není tak problematický, dnes už jsou plynové kotle v podstatě na odpis.

Náhrada je složitá

Ne snad že by šlo o špatná zařízení. Problém je v komoditě, kterou spotřebovávají, tedy v plynu. Z něj se stalo politikum. Každý pochopitelně dobře ví, odkud ho Evropa a tedy Česká republika dominantně čerpá. A to by mělo přestat. V důsledku toho nebude plynu takové množství jako dosud. A i kdyby se ho podařilo dostat sem v dostatečném množství, byl by jednoduše příliš drahý na to, aby ho mohly domácnosti používat.

Tato záležitost už se řeší na nejvyšších úrovních. Ministryně životního prostředí informovala, že proces už byl zahájen a lidé by měli být motivováni k tomu, aby se svých plynových kotlů zbavili a přešli na jiné zdroje tepla. Zatímco dosud tak byly nejrůznějšími dotacemi podporovány právě plynové kotle, teď by to měly být jiná zařízení.

Jako nejpravděpodobnější náhrada pro masy se jeví tepelné čerpadlo. O ně je teď podle výrobců a dodavatelů už tak enormní zájem. Objevují se ale také hlasy, že to není dobré řešení pro všechny. Zejména starší nezateplené domy mohou mít s tímto zdrojem problémy. A takových je v Česku stále velké množství.

¨Foto: Shutterstock

Lidé se zařizují po svém

Jako první by měly být finančně podporovány ty domácnosti, kde už jsou plynové kotle na hranici životnosti a stejně by potřebovaly vyměnit. Cílem je, aby si lidé nepořizovali nový plynový kotel, což by se mohlo brzy ukázat jako vyhozené peníze, ale přešli rovnou na jiný zdroj tepla.

Lidé jsou však z této situace nešťastní. Motivováni dotacemi si mnoho z nich nedávno koupilo drahý kondenzační plynový kotel, který jim měl sloužit dalších patnáct let. Teď se ukazuje, že ho budou muset vyměnit. A to v době, kdy už tak mají vysoké náklady za energie.

Řada lidí se proto zařizuje po svém. Plynové kotle skutečně vypínají, protože plyn je příliš drahý. Bohužel je však nenahrazují ničím modernějším, ale připojují zpět své staré kotle na tuhá paliva, tedy zejména uhlí.

¨Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Petr Sedlak
Petr Sedlak
1 rok

Začíná mi z vás lobistů tepelných čerpadel a odpůrců plynu obecně být mdlo. Zapomínáte na ekologické a cenově výhodné topení propanem? Neumíte se zorientovat a papouškujete stále stejné dokola. Probuďte se. Nebo se přestěhujte do Polska a nechte se masírovat médii dál na tepelné čerpadlo.

Josefina
Josefina
1 rok

Vyměníme Brouky Pytlíky u vlády a bude klid.3.září v Praze a plakáty s sebou!!! Občané,nenechme se oblbovat blbci!!!

Xavier
Xavier
1 rok
Reply to  Josefina

Plakáty?? Překlad z ruštiny se vám moc nepovedl 😀

Bohuslav
Bohuslav
1 rok

není jednodušší vyměnit vládnoucí garnituru ?

Jan Veliz
Jan Veliz
1 rok

Buď bude levný (to jest ruský) plyn, nebo budou kamna. Na cokoliv jiného ať Brusel a Fiala zapomenou.

Ladislav
Ladislav
1 rok

Stačí udělat Bruselu a Strakovce velké PÁ PÁ. Bulhaři už to vyřešili.

Danvancz
Danvancz
1 rok

Stačí vyměnit trysky a přejít na LPG nevím proč pořád píšou tyhle nesmysly. LPG nepochází z Ruska.

Jan Veliz
Jan Veliz
1 rok
Reply to  Danvancz

Ale ropa, ze které pochází LPG, z Ruska pocházet může.

Petr Sedlak
Petr Sedlak
1 rok
Reply to  Jan Veliz

Ještě ty se přidej !

Petr Sedlak
Petr Sedlak
1 rok
Reply to  Danvancz

Konečně někdo s rozumem a rozhledem !

Pavel
Pavel
1 rok

Občané si nechají štípat dříví na hlavě. Nejprve poslušně vyměnili uhelné kotle za plynové a nyní vládní chytráci požadují rychlé odstranění plynových kotlů. Vládnou nám hlupáci a lidé bohužel poslušně hýkají podle taktovky Fialy a spol. Občané poslušně hýkající podle falešných not z Bruselu a z prostředí vlády Fialy budou nuceni si vypít vládní žumpu, kterou nám vláda Fialy nachystala.

Karel
Karel
1 rok

Se vrátím na kotel na tuhá paliva a pálit budu veškerý odpad co vyprodukují

Jindřich
Jindřich
1 rok
Reply to  Karel

Již realizováno, mám uhlí, starý nábytek, a třídíme odpad na denní topení a noční topení. A celou ekologiiia nesmyslné dotace mám u zadek

Leon
Leon
1 rok
Reply to  Karel

Veškerý ne. Třídním na hoří a nehoří a až potom do nádob na plast a komunální odpad.

Ivo
Ivo
1 rok

Berte plyn z Ruska tak jak to dělají Maďarsko, Rakousko,Německo a teď, přibylo Bulharsko.
Tak to musí jít i u nás, jenom chtít.
A hlavně se vykašlat na EU.
Je třeba mít na prvním místě naše občany a firmy.
Tak už s tím něco dělejte nebo odejděte.
Je to hnus 🤮 co to tu předvádíte.
Zamyslete se nad sebou.