Jak vybělit zažloutlé prádlo. Se skvrnami v podpaží pomůže jedna věc, kterou nikdo nezná

Věděli jste, že pokud máte ve skříni oblíbené kousky, které ale nejsou už zrovna in – třeba právě proto, že na sobě mají nevzhledné zažloutlé skvrny, nebo už ztratily svou původní barvu, nemusíte se jich zcela vzdát? Existují způsoby, jak jim barvu vrátit. Nevzdávejte se ihned potom, co je neodstraní váš běžný prací prostředek. Budou vám stačit běžně dostupné suroviny. Jde o levné a ekologické řešení tohoto problému.

Jak preventivně pečovat o bílé prádlo?

O bílé prádlo je potřeba preventivně pečovat už od začátku. Patří do pračky pouze s dalším čistě bílým prádlem. Perte ho na co nejvyšší teplotu lze – bavlnu na 60 stupňů a umělá vlákna na 40 stupňů. Vždy se ale řiďte v první řadě emotikony od výrobce, abyste prádlo nezničili. S čistotou prádla souvisí i čistota pračky, pokud chcete čisté prádlo, věnujte pračce náležitou pozornost. Používejte prášek určený na bílé prádlo, a pokud používáte aviváž, pak také takovou, která je určená na bílé prádlo.

Foto: Shutterstock

Co dělat, pokud už prádlo zašedlo?

Pokud prádlo změnilo barvu i přesto, že jste o něj adekvátně pečovali, můžete vyzkoušet osvědčené babské rady. Do bubnu pračky přidejte sůl, prášek do pečiva a pár lžiček jedlé sody. Vyzkoušet můžete i citronovou šťávu, která si poradí i se skvrnami od potu, nebo vinný ocet. Pokud dáváte přednost klasickým bělidlům, ale nechce se vám do nich investovat, vyzkoušejte jejich náhradu – peroxid vodíku. Samozřejmě má typický zápach, ale ten můžete zmírnit, pokud si připravíte vývar z citrusů, který k prací dávce přidáte. Prádlo v takovém případě bude bez skvrn, čistější a bělejší. S bělením vám může pomoct také perkarbonát sodný. Jde o ekologické a šetrné bělidlo, které navíc mohou používat i alergici a malé děti. Aby ale fungovalo, jak má, je nutné prádlo prát na více než 60 stupňů. Jinak se bělidlo neaktivuje.

Foto: Shutterstock, zdroj: Thespruce, Puracy

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments