Tik v očním víčku může skončit obrnou. Naučte se rozpoznat kritický moment

Častá nepříjemnost, která za život potká nejednoho z nás. Nepříjemné cukání v oku, které nám znepříjemňuje pracovní život a způsobuje starosti. Může se jednat o jednoduchý problém, kterého se často dokážete zbavit relaxací nebo dovolenou. Uvolnění těla i mysli je v tomto případě zásadní. Někdy ale znamená vážnější onemocnění, proto je třeba v takových případech zbystřit.

Nejčastější příčiny

Pro mnohé z nás nebude velkým překvapení, že hlavní příčinou vyvolávající potíže je stres a s ním úzce související nedostatek kvalitního spánku. Ten pomáhá během noci restartovat tělo i mysl. Vaše tělo potřebuje alespoň 8 hodin nepřerušovaného spánku každý den. Trpíte-li tímto problémem, pravděpodobně si všimnete, že dochází k výraznému vysušení očí. Především při každodenním používání počítače k práci mějte u sebe hydratační oční kapky, které vám uleví od nepříjemného pocitu. Jednou z běžných příčin, ústících až k očním problémům, bývá přemíra kofeinu nebo alkoholu. Objeví-li se nepříjemné záškuby při jejich zvýšené konzumaci, je třeba jejich množství významně zredukovat.

Bellova obrna

Vašim očím nic nepomáhá a máte pocit, že běžné příčiny máte dostatečně podchycené? Na vině může být vážnější důvod. V takovém případě je třeba vyhledat pomoc odborníka, protože se můžete potýkat s Bellovou obrnou. Tento stav je spojen s ochrnutím obličejových svalů. Stojí za ním jejich zánět, otečou nebo se stlačí. Dojde-li k takovému stavu, můžete mít problém se usmát, případně ztratíte v části obličeje běžnou mimiku.

Foto: Shutterstock

Příčiny onemocnění

Na vině bývá většinou běžné nachlazení, rýma, únava a stres. Asi 50 až 80 % případů je způsobeno virem Herpes Simplex. Délka trvání je různá, vyskytují se i případy, kdy problém přetrvá.

Jak ji vyléčit?

Léčba této nemoci spočívá především v odstranění očních problémů. Vzhledem k tomu, že vlivem paralýzy jedné strany obličeje může dojít k znesnadnění zakrytí oka víčkem, jeho přirozenou ochranou, je třeba ho pravidelně prokapávat. Přes noc je nutné oko zakrýt, aby nedošlo k nadměrnému vysušení. Dalším nezbytným krokem je předepsání antiherpetik, často doplněných také kortikoterapií.

Pomůže i cvičení

Jako u většiny onemocnění je doporučována rehabilitace, kterou si můžete naordinovat doma. Je třeba dostatečně rozpohybovat obličej. Intenzivně mrkejte, svraštěte čelo nebo nos, vyceňte na sebe zuby do zrcadla, otevírejte a zavírejte ústa. Tato cvičení opakujte několikrát denně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Le journal des femmes

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments