Jak vypadá správně nasazený respirátor. Na co si dávat dobrý pozor

Pokud respirátor netěsní nebo nepřekrývá ústa i nos, nemůže poskytovat takovou úroveň ochrany, pro jakou byl koncipován a proč je nyní povinné ho nosit.

Důležité je proto správně si vybrat velikost respirátoru, která správně sedne na vaši tvář. V případě potřeby může pomoci také zkrácení gumiček, a to tak, že si na nich zavážete malé uzlíky.

Jak nasadit respirátor

Při nasazování respirátoru je nutné mít dobře umyté ruce a nedotýkat se jeho vnitřní části. Ideální je manipulovat s respirátorem pouze prostřednictvím jeho gumiček. Důležitá je také úprava spony na vrchu respirátoru tak, aby co možná nejvíce kopírovala kontury kořene vašeho nosu.

Hlubokým nádechem a výdechem se ujistěte, že vám respirátor na tváři dobře těsní. Měli byste vidět, jak se povrch respirátoru v důsledku odporu vzduchu částečně deformuje. Vzduch nesmí unikat po stranách. Pokud máte nasazené brýle, je otestování jednodušší. V případě dobře těsnícího respirátoru by se neměly mlžit.

Foto: Shutterstock

Vzduch u správně nasazeného respirátoru bude vlhčí a učiní tak dýchání namáhavějším než v případě nasazené roušky. V žádném případě si ho nepovolujte, máte ho nasazený tak, jak to bylo zamýšleno pro maximální možnou ochranu.

Použitý respirátor je infekčním materiálem

S použitým respirátorem by se mělo zacházet jako s infekčním materiálem. Není proto vhodné dotýkat se jeho vnějšího povrchu a odkládat ho na okolné plochy, zejména potom v domácnosti nebo na pracovišti.

Také s použitým respirátorem manipulujte jen pomocí gumiček. Vyhoďte ho a následně si umyjte ruce.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments