Jak zapnu pračku, udělám rychle jednu věc. Šetřím tak 5000 korun každý rok

Jste-li znepokojeni rostoucími cenami energií, nejste sami. Mnoho domácností nyní hledá způsoby, jak efektivněji využívat své spotřebiče a snížit náklady. Věřte nebo ne, ale jedním z hlavních viníků zvýšených nákladů je často pračka. Ale bez obav! Představujeme vám tipy a triky, jak maximalizovat účinnost vaší pračky a zároveň šetřit peníze.

Ani moc, ani málo

Způsob, jakým nakládáte prádlo do pračky, má obrovský vliv na kvalitu praní a spotřebu energie. Měli byste se vyvarovat přetěžování bubnu. Prostor mezi prádlem a stěnou bubnu by měl být dostatečný pro vložení ruky. Pro nejúspornější praní se doporučuje používat pračky energetické třídy A s ECO programem.

Velká pračka se vyplatí

Pro větší rodiny může být ekonomicky výhodné investovat do pračky s větším objemem bubnu, která dokáže vyprat větší množství prádla najednou. Nejenže ušetříte na energii, ale také si užijete výhod menší frekvence praní.

Pro dosažení kvalitního a úsporného praní existuje několik základních doporučení, která mohou značně snížit náklady spojené s používáním pračky. Je důležité používat kvalitní prací prostředky a zvolit krátké programy s nízkou teplotou. Dále je vhodné snižovat počet otáček při ždímání a namáčet silně znečištěné kusy prádla před samotným praním.

Velmi důležitým aspektem je množství pracího prášku – jeho nadbytek může vést k tvorbě nadměrné pěny, která zase může prodloužit dobu praní. Kromě toho je pro dlouhověkost vašeho spotřebiče klíčová pravidelná údržba a čištění, zejména filtru a těsnění pračky.

Foto: Shutterstock

Chytré spotřebiče se vyplatí

Ne všechny materiály vyžadují stejné množství energie ani stejnou péči. Například vlněné svetry nebo jemné hedvábné šaty vyžadují něžnější praní a nižší teploty, což samo o sobě může šetřit energii. Stejně tak je dobré sledovat nové technologie a inovace v oblasti praček.

Moderní pračky často nabízejí pokročilé funkce, jako je automatické rozpoznání náplně nebo optimalizace spotřeby vody. Investování do takových spotřebičů znamená vyšší počáteční náklady, ale v dlouhodobém horizontu se můžete těšit větším úsporám a efektivnějšímu praní.

Foto: Shutterstock, zdroje: WHE, Department of Energy

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
7 měsíců

Tak roztřídím prádlo na barevné a bílé. A rozhodně bavlněné-ručniky, ložní a utěrky neperu na 40, ale na 60. Gely kapsle a jiné vytahovače peněz z kapsy, nepoužívám. Používám sodu na bílé a běžný prášek. Mýdlo s jelenem a žlučové na fleky. Do máchání přidávám ocet. No a než pustím pračku???? Tak asi zavřu dvířka. Po praní nechám pračku otevřenou a dbám na čistotu šuplíku na prací prostředky. Čistím filtr a jednou za čas ocet a na 90. Prádlo mám čisté, pračka nesmrdí. A co je moc choulostivé a chci aby vydrželo, peru v ruce a třeba kašmírový svetřík jen… Číst vice »

Jiřina vallova
Jiřina vallova
8 měsíců

Ať čtu jak čtu tak nevím jakou věc udělá, když zapne pračku.ono,ono se toho moc už udělat nedá,zase článek zbytečný.