Jaké dřevo použít na topení? Lidé dělají velkou chybu, použijte to nejvýhřevnější a nejlevnější

Sychravé dny jsou předzvěstím zimy a nutí nás přemýšlet o tom, jak co nejlépe vytopit náš domov, aby nám v něm bylo dobře. Zvláště v současné době ale hledáme nejefektivnější metodu, která neudělá příliš velkou díru do naší peněženky. Nemáte-li ústřední topení a můžete volit způsob zatápění, objevte, které dřevo je pro vás to nejvýhodnější.

Dobrý sluha, špatný pán

Oheň je již po staletí jedním z nejvýraznějších důkazů našeho lidství. Odlišuje nás od ostatních obyvatel živočišné říše. Do současnosti stále nemá konkurenta. Pro mnohé z nás má kromě praktické části i uklidňující o účinek. Kdo by nemiloval pohled do praskajícího ohně v krbu nebo v kamnech. Abyste si ho naplno mohli užívat, vybírejte to správné. Některé je totiž vhodnější než jiné.

Nejdřív podpal, pak udržuj

Příprava ohně má několik fází. První z nich začíná u zapálení ohně. Pokud nechcete přistupovat k použití chemie, zvolte dřevo, které hoří obnaženými plameny. To znamená, že hoří velmi rychle, ale nechává málo uhlíků. Vybírejte tedy měkké dřevo. Skvělý je smrk, vhodné jsou i listnaté stromy jako jedle, osika, bříza nebo lípa.

Tvrdé dřevo

Jakmile se vám podaří připravit kvalitní počáteční oheň, můžete přistoupit k druhé fázi, kterou je udržení ohně, schopného dlouhou vyhřívat vaši domácnost. Tvrdé dřevo, používané v druhém případě, dokáže tvořit uhlíky, které zůstanou dlouho horké. Pokud použijete velká polínka, teplo z nich bude sálat několik hodin. Nejideálnější jsou především dub, habr, nebo i ovocné stromy.

Foto: Shutterstock

Hlavně v suchu

Aby byly snahy v obou případech úspěšné, musíte dbát především na základní pravidlo a tím je suché dřevo. Vlhké dřevo totiž špatně hoří. Tato informace se vám asi zdá logická. Pojďme se tedy podívat na detail. Dřevo by mělo prosychat minimálně dva roky. Právě suchost dřeva způsobí, že bude mít perfektní výhřevnost.

Pokud by suché nebylo, většinu tepla by použilo na ohřev v sobě obsažené vody. Ta navíc způsobuje i dým a uvolňování dehtu, který je pro tělo nebezpečný a ucpává komín. Potřebujete-li nechat dřevo proschnout rychleji, nařežte ho nebo naštípejte na menší polínka.

Dřevo s vykřičníkem

Chcete-li ušetřit, často sáhnete po materiálu, který se na podpal a ohřev vůbec nehodí. Zcela se vyhněte především barvou či lakem ošetřené dřevo. Nevhodné jsou i překližky, pražce a příliš staré palety. Pokud existuje riziko, že dřevo nasáklo jakoukoli chemickou látkou, nikdy ho nezapalujte, výpary z něj by pro vás byly toxické.

Foto: Shutterstock, zdroj: Que choisir

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Olda
Olda
1 rok

To vypadá jednoduše , držte mi palce ,jdu zatopit !