Skvělý trik, jak zatopit v kamnech, aby vydržela hořet celou noc. Ještě ráno bude teplo

Jestliže doma či na chalupě topíte pouze v kamnech či krbu, jistě se zvlášť v chladných nebo dokonce mrazivých dnech potýkáte s tím, jak to zařídit, aby domácnost přes noc zcela nevychladla. Je možné naložit kamna tak, aby vydržela hřát celou noc?

Používejte kvalitní vyschlé tvrdé dřevo

Pokud topíte dřevem už dlouho, pak to jistě víte: je potřeba si již v létě nachystat opravdu dobře vyschlé dřevo, ideálně nějaký tvrdý typ. Měkčí druhy dřeva jsou dobré na podpal nebo když potřebujeme, aby se oheň rychle rozhořel a začal hřát, ale pro opravdové dlouhotrvající teplo budeme potřebovat tvrdé dřevo s velkou výhřevností: takže třeba buk nebo dub.

Tento typ dřeva samozřejmě použijeme i na noc, když chceme, aby nám oheň hořel opravdu dlouho, ideálně až do rána.

Vydrží oheň až do rána?

Popravdě – záleží to hlavně na velikosti vašeho krbu či kamen. Je logické, že do malých kamínek žádná velká polínka nenaskládáte, a tak vám oheň ani příliš dlouho nevydrží. U velkých krbů a kamen už je to však jiná písnička. Pokud do nich dřevo správně naskládáte, může oheň vydržet až do brzkých ranních hodin, případně i do chvíle, kdy budete vstávat.

Topte celý den

Pro to, abyste doma neměli úplnou zimu, je důležité topit celý den. Teplo se totiž akumuluje ve stěnách a i když oheň v noci vyhasne, budou místnosti vychládat pomaleji.

Na noc potom přikládejte až těsně předtím než jdete spát a dejte si záležet na to, abyste dřevo do krbu důkladně naskládali.

Foto: Shutterstock

Jak naložit kamna na noc?

Železnou lopatkou vyberte z kamen většinu popela, snažte se však nechat co nejvíce žhavého uhlí. Myslete na to, že budete přikládat velká polena z tvrdého dřeva, takže uhlíky by měly být opravdu rozžhavené, aby od nich dřevo dokázalo chytnout. Uhlíky shrňte do přední části kamen a z dobře vyschlých bukových či dubových polen za ně vyskládejte hraničku. Část polen by se měla rozžhavených uhlíků dotýkat část nikoli.

Pokud máte možnost v kamnech regulovat přívod vzduchu, uzavřete ho.

Oheň bude postupovat od uhlíků, které jsou dole, nahoru a skrz tvrdé dřevo bude pomalu prohořívat nahoru. Potrvá poměrně dlouho než se oheň prohoří a s omezeným přívodem vzduchu bude hořet pomaleji – tím docílíte toho, že oheň bude hořet a tudíž i hřát déle.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments