Jaké nemoci kůže jsou nejčastější a jak se jich zbavit?

Ani si to možná neuvědomujete, ale naše kůže je největším orgánem našeho těla. Pokožka má mnoho vlastností. Tak především slouží jako ochranná bariéra mezi vnitřním a vnějším světem. Chrání nás před ultrafialovým zářením a vylučuje pot a maz. Navíc je senzorickým orgánem se smyslovými receptory. Stejně tak jako každý jiný orgán, i pokožka může být napadena nemocemi. Může jít o hloupé drobnosti, nebo o smrtelně nebezpečné onemocnění, se kterým si není radno zahrávat. Navíc nezapomínejte, že stav naší pokožky odráží naše vnitřní problémy.

Ošklivé bradavice

S bradavicemi bojuje mnoho lidí a je těžké se jich zbavit, objevují se totiž opakovaně. Jde o onemocnění virového původu, vyskytující se převážně u mladších osob a dětí. Bradavice se nejčastěji objevují na rukou a nohou. Občas se ale mohou vyskytnout na jakékoliv části těla. Léčba je velmi otravná a zdlouhavá. Je v ní zahrnuta aplikace roztoků, zmražování tekutého dusíku, laser a jiné chirurgické metody.

Nepříjemná kopřivka

Kopřivka – tak s touto nepříjemností se ve svém životě setkal snad každý. Kopřivka se projevuje tak, že se postiženému na kůži začnou velmi rychle objevovat kopřivkové svědící pupeny a někdy také otoky. Tak, jak se pupeny rychle objeví, také zmizí. Do 1-24 hodin mohou být pryč, je ale nahrazují zcela nové kopřivkové pupeny. Kopřivka může trvat několik dní až týdnů. Chronická více než šest týdnů, v horším případě i několik let. Kopřivku může způsobit mnoho faktorů, například infekce, léky, potraviny nebo ultrafialové záření. Základním léčivem jsou antihistaminika.

Svědivá houbová onemocnění

Jde nepříjemné onemocnění kůže, které může postihnout i vlasovou pokožku a nehty. Charakteristika onemocnění – výskyt červených ložisek na kůži se šupinkami nebo drobnými puchýři. Většinou to výrazně svědí a šíří po kůži. Nejčastější výskyt je v meziprstí dolních končetin. Léčba začíná odběrem materiálu na mykotickém vyšetření, poté je aplikována lokální či celková léčba.

Nevzhledné akné

Akné vzniká nejčastěji v pubertě, někdy se však může objevit i v pozdějším věku. Akné je nevzhledné a nepříjemně svědivé. Jde o infekční onemocnění, nejčastěji se vyskytující na obličeji, ramenou, na zádech a v dekoltu. Délka působení a závažnost projevů se liší. K léčbě někdy stačí kvalitní kosmetické prostředky, občas je ale třeba hlubší léčby u dermatologa.

Nenápadná pigmentová znaménka

Pigmentová znaménka jsou nenápadná a nezhoubná. Je jich však více druhů, a proto je potřeba je sledovat a kontrolovat. Je velmi důležité hlídat každou změnu, kterou naleznete. Je to totiž jediná metoda na zabránění rakoviny kůže. Vyšetření si může každý dělat sám. Stačí sledovat velikost, barvu, okraje a tvar. Je ale doporučeno každým rokem navštěvovat dermatologa, který znaménko pečlivě prohlédne a vyšetří. Pokud by dermatolog měl podezření na melanom, odstraní jej a odešle na histologické vyšetření. Výsledky pak ovlivní další vyšetření.

Autor: Radek Chlup

Externí autor magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments