Štítná žláza trápí hlavně ženy. Mnohé o potížích vůbec netuší

Nedostatečná činnost štítné žlázy způsobuje celkové zpomalení organismu. Touto chorobou trpí 20 % žen v období menopauzy ve věku kolem 50 let.

Nedostatečná funkce štítné žlázy se projevuje nadměrnou spavostí, únavou, přibýváním na váze, zimomřivostí, suchou pokožkou a zácpou. Často jsou nálezy zřetelné až v pokročilejších. Vyšetření TSH – hormon produkovaný podvěskem mozkovým, odhalí i počáteční stadia onemocnění, která lidé na sobě ve většině případů vůbec nepozorují.

Zvýšená funkce štítné žlázy přináší bušení srdce, nadměrné pocení, intoleranci tepla a psychické změny, kterým říkáme agitovanost. Jde o psychický neklid, nervozitu, podrážděnost, nespavost, zvýšenou psychickou i fyzickou aktivitu, zmatenost a někdy až agresivitu. Objevuje se i častější stolice, svalová slabost, hubnutí, občas otok víček, bolest očí, vystoupnutí očí z důlků a někdy dvojité vidění.

Zvětšení štítné žlázy pak tvoří na krku v oblasti štítné chrupavky hmatnou strumu různé konzistence a velikosti. Za určitých okolností nemusí být patrná ani velká struma. Tvoří se i uzly a pseudocysty převážné nezhoubného původu. Ojediněle pak rakovina.

Endokrinní potíže

Poruchy funkce a struktury štítné žlázy či osteoporóza trápí hlavně ženy po menopauze. Pomohou vám na osteologické a endokrinologické ambulanci. Dále jde o poruchy příštítných tělísek, nadledvin a hypofýzy. Další častý problém je syndrom polycystických ovarií, kdy vynechává menstruace, zastaví se ovulace, objevuje se neplodnost a u žen vzniká ochlupení na neobvyklých místech.

Onemocnění štítné žlázy a vyšetření

První etapou vyšetření je rozhovor s pacientem, druhou je celkové klinické vyšetření, třetí je laboratorní ověření funkce štítné žlázy a čtvrtou etapou je ultrasonografické prozkoumání velikosti a struktury štítnice. Při nálezu ložiska se provádí biopsie, tedy odběr vzorku tkáně tenkou jehlou.

Jak se léčí funkce štítné žlázy

Snížená funkce štítné žlázy se léčí pomocí substituční léčby. Podávají se hormony štítné žlázy v tabletách. Zvýšená funkce štítné žlázy se zklidňuje léky blokujícími tvorbu hormonů štítné žlázy. Někdy se přistupuje k chirurgickému odstranění nebo k podání radioaktivního jodu. Pak se zavádí dlouhodobá náhradní, neboli substitučně-supresní léčba, pomocí hormonů štítné žlázy. Nezhoubné strumy se ultrazvukem sledují a podávají se hormony štítné žlázy.

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments