Jde do tuhého. V Německu už je teplá voda na příděl. U nás zřejmě již brzy

Namísto toho, aby se situace s energiemi pomalu zlepšovala, protože se přeci na první pohled zdá, že horší už být nemůže, události nabírají poněkud odlišný směr a zdá se, že k největší krizi teprve směřujeme.

Teplá voda jen někdy

Dosud byly problémy s energiemi pro mnohé spíše něčím virtuálním. Mnohým totiž stále nedorazily faktury s navýšenými cenami, případně mají nějaké ty fixace, které v jejich případě navýšení oddálí. Dost možná se ale blíží moment, kdy už to pocítí skutečně každý a v míře, jakou jsme si rozhodně nepřáli.

Příkladem může být sousední Německo, kde už se začínají připravovat na nedostatek plynu. Do země, ale i do celé Evropy, ho neproudí dost a Němci chtějí mít na zimu co možná nejvíce naplněné zásobníky. Problém však způsobují už i příliš vysoké ceny, jak upozorňuje deník The Financial Times.

V některých bytových domech už tak nájemníkům rozeslali dopisy s tím, že dochází k omezení dostupnosti teplé vody. Ta bude k dispozici pouze v určitých hodinách, a to ráno a večer, aby se lidé mohli umýt v nejběžnějších časech. Po zbylý čas dne ale poteče pouze studená. Důvod je jednoduchý: udržování neustále teplé vody je energeticky velmi náročné a jde o poměrně jednoduchou úsporu.

Foto: Shutterstock

Omezuje se topení i osvětlení

V zemi ale dochází také k dalším opatřením. Například dochází ke snižování teploty centrálního vytápění, což bude cítit především na podzim a v zimě. Také pouliční osvětlení už nesvítí celou noc, ale jen po určitou dobu. Zavřela rovněž řada plaveckých bazénů, které je náročné vytápět.

Němci jsou v médiích pravidelně instruováni, že jejich komfortní zóna se zhorší a budou muset přijít určité kompromisy. V Česku však takovou debatu stále nikdo nevede, i když je země na plynu ještě více závislá. Pokud k těmto opatřením ale dochází ve vyspělejších okolních zemích, není těžké uhodnout, že se jim jen těžko vyhneme.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Pche, a co – v létě je mi to jedno – nepotřebuju teplou vodu – umyju se venku u studny a v zimě se nepotřebuju sprchovat každý den, jako kancelářské krysy, které se asi potí strachem před svými šéfy…čest výjimkám!

Zbyněk
Zbyněk
1 rok

Soudruzi v NDR prědběhli dobu. Přecházejí na Grean Coal.

Zbyněk
Zbyněk
1 rok

Komu není rady, tomu není pomoci.

Vlapu
Vlapu
1 rok

Jsem v poho.Meju se jak kočka a na zimu budu v Jižní Africe.