Je neuvěřitelné, jak špatně Češi používají radiátory. Při vyúčtování se příští rok nedoplatí

Zima už naplno udeřila a nám nezbývá, než přitopit si i tam, kde jsme dosud s vytápěním otáleli. Všichni už dobře víme, že spotřebované energie nám dokáží udělat pořádný průvan v peněžence, proto se snažíme náklady na ně co nejvíce snižovat.

Rad, jak ušetřit za teplo je všude spousta, pojďme si je ale shrnout, třeba v našem seznamu narazíte na nějakou, kterou budete chtít vyzkoušet.

12 tipů, jak ušetřit na vytápění

Radiátory udržujte volné, nezakryté záclonami, závěsy nebo nábytkem, který by bránil teplému vzduchu dostat se do místnosti.

Pokojovou teplotu optimalizujte. Snížením o 1 stupeň ušetříte až 6% ročních nákladů na vytápění.

Místnosti, které odlišně používáte, mohou být i odlišně vytápěny. S nastavením teploty vám pomohou termostatické ventily nebo „inteligentní“ termostaty, které nastavují teplotu automaticky v závislosti na denní době. Pokud v domě nikdo není, stačí udržovat v místnostech nižší teplotu. Do méně vytápěných místností zavírejte dveře.

Teple se oblečte. Navlečte se do svetru a ponožek, místo těsných legín, které mohou bránit krevnímu oběhu, si oblečte volné kalhoty. Na gauči se přikryjte dekou a do postele si pořiďte ohřívací láhev. Možná díky ní ani nebudete muset v ložnici topit.

Foto: Shutterstock

Střídejte v zimě topení a větrání. Nevětrejte ventilací. Raději 2x denně vypněte topení, otevřete okna, udělejte průvan a nechte vzduch alespoň 5 minut pořádně provětrat místnosti, aby se netvořily plísně. Myslete na to, že průměrná čtyřčlenná rodina vypustí denně do ovzduší až 10 litrů vody.

Starším bytům občas okna nebo dveře špatně těsní a díky tomu dochází ke zbytečným tepelným ztrátám. Pořiďte si proto v některém z hobby marketů pěnovou nebo gumovou těsnící pásku a škvíry utěsněte. Dobře těsnící okna vám ročně ušetří až 30% nákladů.

Izolujte stěnu za radiátorem. Umístěte za radiátor izolační hliníkové rohože. Pomohou vám vyhnout se tepelným ztrátám přes studenou vnější stěnu.

Zatahujte žaluzie, záclony a závěsy. Ochrání v noci vaše obydlí před pronikáním chladu zvenčí.

Až o 2 stupně zvýší pokojovou teplotu, máte-li na podlahách místo dlažby nebo plovoucí podlahy koberec. Samozřejmě v případě, že nemáte podlahové vytápění.

Odvzdušněte radiátory. Pokud bublají, když jsou zapnuté, máte v topném systému vzduchové bubliny, které brání, aby se radiátory pořádně zahřály.

Máte-li klimatizaci, poslouží vám nejen k chlazení, ale můžete s ní v zimě místnosti i vytápět. Má mnohem menší spotřebu energie, než klasické plynové či elektrické radiátory.   

Šetřete teplou vodou. Raději se sprchujte a pořiďte si úsporné sprchovací hlavice. Míchají vodu se vzduchem a dokáží snížit spotřebu vody až o polovinu. A čím méně vody spotřebujete, tím méně energie vyčerpáte k jejímu ohřátí.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments